Szukaj

Różyca

Podziel się
Komentarze0

Włoskowiec różycy, Erysipelothrix rhusiopathiae, regularna Gram dodatnia pałeczka, to bakteria występująca na całym świecie, wywołująca różycę, czyli groźną dla ludzi, zakaźną i zaraźliwą chorobę świń. Choroba ma przebieg ostry lub przewlekły. Włoskowiec różycy dostaje się do organizmu przez ranę, uszkodzony naskórek bądź błony śluzowe, rzadziej przez kontakt z zakażonym przedmiotem, czasem drogą pokarmową. Postać zakażenia jelitowego, występująca po zjedzeniu zakażonego mięsa, powoduje ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy.

Zarażeniem są zagrożeni weterynarze, pracownicy przetwórni mięsnych i rybnych, ponieważ źródłem zakażenia są zwierzęta: świnie, drób, myszy, ryby i kraby. Włoskowiec różycy jest wyjątkowo odporny i może przeżyć cały proces obróbki mięsa: wysuszenie, solenie, wędzenie. Bakteria w ciepłych miesiącach namnaża się także
w nawozie - zarazek znajduje się w moczu i kale zwierząt.


Objawy

Okres inkubacji wynosi 3-4 dni. Na skórze, w miejscu, gdzie doszło do zakażenia, tworzy się bolący rumień lub pęcherz, który jest ostro odgraniczony od otoczenia i cały czas się rozszerza. W przebiegu choroby dochodzi do obrzęku i bóli w okolicznych stawach i węzłach chłonnych. Pojawia się silny dokuczliwy świąd, który przybiera na sile pod wpływem wysokiej temperatury. Czasami pojawia się gorączka i ogólnie złe samopoczucie. Wyróżniamy 3 postaci choroby: posocznicową, pokrzywkową i przewlekłą.

Leczenie: antybiotyki, penicylina, miejscowo okłady z maści ichtiolowej.




Komentarze do: Różyca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz