Szukaj

Glukozamina i chondroityna nieskuteczne, według nowego badania

Podziel się
Komentarze0

Dwa powszechnie używane suplementy diety, które mają uśmierzać bóle stawowe, glukozamina oraz chondroityna, mają być zupełnie nieskuteczne. Dlatego też wszystkie rządy powinne przestać pokrywać koszty ich zakupu, sugeruje nowe badanie. Grupa naukowców szwajcarskich, brytyjskich oraz duńskich przeanalizowała wyniki z 10 prób klinicznych, podczas których 3 803 pacjentów zażywało glukozaminę, chondroitynę albo placebo, w celu leczenia zapalenie stawów biodra lub kolan.



W ten sposób badacze odkryli, że ani jeden, ani drugi suplement, zażywany razem bądź oddzielnie, nie wykazuje większej skuteczności niż placebo. Ulga przynoszona przez te suplementy, zaobserowana podczas prób klinicznych, nie miała większego znaczenia i równie dobrze może być przypisywana przypadkowi, stwierdzili naukowcy po przeprowadzonych analizach.

Badanie to zostało zrealizowane pod przewodnictwem profesora Petera Juni, który jest szefem Instytutu Medycyny Społecznej i Prewencyjnej na Uniwersytecie w Bernie, w Szwajcarii. Badanie to zostało sfinansowane przez Narodowy Fundusz Szwajcarski dla Badań Naikowych. Rezultaty prac ukazały się w poprzednim tygodniu, w przeglądzie naukowym British Medical Journal.

W przebiegu ostatniego dziesięciolecia, obydwa te suplementy były zalecane przez lekarzy pacjentom cierpiącym na zapalenie stawów biodrowych bądź kolanowych. Suplementy te są elementami tkanek łącznych ludzkich, które możemy znaleźć w chrząstce i w kościach. Na całym świecie, sprzedaż suplementów glukozaminy osiągnęła blisko 2 000 000 000 dolarów w 2008 roku.

Chroniczne zapalenie stawów biodra bądź kolana może być również leczone lekarstwami, które redukują stan zapalny, ale wywołują bardzo poważne efekty uboczne, dotyczące żołądka i serca, jeśli są stosowane zbyt długo. Natomiast w analizach przytoczonych w dzienniku British Medical Journal, naukowcy nie przedstawili żadnego dowodu na to, że glukoazmina lub chondroityna mogą być niebezpieczne.


Profesor Peter Juni podkreśla, iż jego koledzy i on sam, nie widzą żadnych przeciwwskazań co do tego, aby pacjenci kontynuowali zażywanie tych suplementów, jeśli sami poniosą wszystkie koszty finansowe. Jednakże, ponieważ obydwa suplementy w ogóle nie zmniejszają bólów stawowych, firmy ubezpieczeniowe oraz rządy państw powinne przestać je kupować, stwierdzili naukowcy.


W Wielkiej Brytanii, państwo nie płaci już za te suplementy, powołując się na brak dowodów na ich skuteczność.

Jane Tadman, rzeczniczka prasowa organizacji charytatywnej Arthritis Research UK, która nie była związana z badaniami, wskazała, iż rezultaty poprzednich badań nad suplementami nie pozwoliły wyciągnąć obecnej konkluzji. Według Jane Tadman, teraz to sami pacjenci powinni zdecydować, czy chcą kontynuować czy nie zażywanie tych suplementów.

Farmakolog Jean-Yves Dionne, ekspert w dziedzinie produktów naturalnych, stwierdza, iż konkluzje wyciągnięte z przeanalizowanych przez naukowców europejskich prób klinicznych, bardzo go zadziwiły. Prawdą jest, iż zaobserowane efekty kliniczne w próbach prowadzonych na tych dwóch suplementach, generalnie nie są cudowne, ani nawet imponujace, ale trzeba jednakże podkreślić, że nie są one wcale mniejsze od tych, jakie otrzymujemy, uciekając się do pomocy środków przeciwbólowych czy też syntezowanych leków antyzapalnych.

Te dwie klasy lekarstw klasycznych, powszechnie przepisywanych pacjentom cierpiącym na zapalenie stawów, wcale nie osiągają lepszych rezultatów. Wnioski wypływające z próby klinicznej przeprowadzonej ostatnio wskazują, że nawet celecoxib (Celebrex), niesterydowy lek antyzapalny nowej generacji, rozważany jako jeden z najbardziej skutecznych, nie przekracza tak zwanej bariery „udowodnionej skuteczności klinicznej”, aby naprawdę ulżyć w bólach związanych z artrozą.

Zapalenie stawów jest chorobą degeneracyjną, przewlekłą i nieuleczalną. Klasyczne protokoły medyczne zalecają zastosowanie rodków analgezji oraz środków antyzapalnych, aby ulżyć pacjentom w bólach. Od kilku lat, coraz większa liczba profesjonalistów od spraw zdrowia zaleca również zażywanie glukozaminy oraz chondroityny, oddzielnie bądź razem.

W Europie, sprzedaż tych dwóch suplementów wzrosła o około 60% w ciągu kilku ostatnich lat.

Komentarze do: Glukozamina i chondroityna nieskuteczne, według nowego badania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz