Szukaj

Życie na Wenus? Zapomnijcie, odpowiadają naukowcy

Podziel się
Komentarze0

Jakiś czas temu, pewien rosyjski naukowiec ogłosił, iż udało mu się odkryć życie na Wenus. Co ciekawe, uczony ten dokonał tego jedynie dzięki analizie zdjęć planety. A dzisiaj, inni eksperci wypowiadają się w tej sprawie, dementując hipotezy rosyjskiego badacza. Jak stwierdzają specjaliści, zaobserwowane przedmioty to jedynie migawka aparatu fotograficznego sondy kosmicznej, rosyjskiej zresztą, od której pochodzą te zdjęcia.Jest to życie w kosmosie, czy go nie ma?

Po raz kolejny nadzieje na znalezienie innych form życia, życia pozaziemskiego, przepadły. Jakiś czas temu, Leonid Ksanfomaliti, 79-letni naukowiec, stwierdził, iż udało mu się zaobserwować jakieś sylwetki na zdjęciach planety Wenus, zrobionych przez rosyjskiego satelity rosyjskiego, Venus-13, w 1982 roku.

Według zrobionych przez niego opisów, słynne już sylwetki przypominały ciało o wyglądzie skorpiona, jakiś dysk oraz coś w rodzaju czarnej flagi. Sylwetki te miały się poruszać, w miarę tego, jak aparat robił zdjęcia.

NASA dementuje

Ale jeśli te stwierdzenia nawet mogły przekonać niektórych, to jednakże eksperci z NASA (amerykańska agencja badań kosmicznych) nie zwlekali ze zdementowaniem istnienia tego rzekomego życia pozaziemskiego.


Po analizie kliszy, badacze ogłosili, że dysk ten najprawdopodobniej był związany z aparatem, a bardziej szczegółowo, z górną częścią soczewki obiektywu, który ukazał się na zdjęciu. Jeżeli chodzi o sylwetkę tajemniczego skorpiona, chodzi o tak zwane „szumy z tła”, które ukazują się na nowych wersjach zdjęć i które nie istnieją na oryginałach.

Wenus, dobre miejsce do życia?

Jednakże, naukowcy bardzo długo podejrzewali, że na Wensus może istnieć życie, stąd też wielkie poruszenie stwierdzeniem rosyjskiego naukowca. W rzeczywistości, chodzi tutaj o planetę, która jest najbliżej Ziemi, w całym układzie słonecznym.

Do tego stopnia, że ma ona podobny rozmiar i podobną strukturę, co nasza planeta. Jednakże, jej powierzchnia różni się od powierzchni Ziemi: jest to planeta najcieplejsza w całym układzie słonecznym, a temperatura sięga tam 464 stopni Celsjusza. Nie ulega wątpliwości, że człowiek raczej nie mógłby tam żyć. Tym bardziej, że atmosfera Wenus w 97% składa się z dwutlenku węgla.

Po wizycie rosyjskiej sondy, wiele  innych misji starało się odnaleźć życie na Wenus. Na przykład, amerykańska sonda Magellan, która dotarła tam w dniu 10 sierpnia 1990 roku. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy, urządzenie zbierało obrazy z 84% powierzchni planety, z rozdzielczością dziesięciokrotnie większą niż rozdzielczość sondy sowieckiej. A jednak, nie odnaleziono żadnych śladów życia na Wensus.

Badania trwają więc dalej.

Komentarze do: Życie na Wenus? Zapomnijcie, odpowiadają naukowcy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz