Szukaj

Zregenerowane komórki mogą przywrócić wzrok po dysfunkcji rogówki

Podziel się
Komentarze0

Medycyna regeneracyjna, czyli techniki terapeutyczne posługujące się specjalnie wyhodowanymi tkankami i komórkami w celu leczenia różnych urazów i chorób, odniosła spory sukces w uzdrawianiu wielu narządów, między innymi serca, trzustki czy chrząstki. Niestety, wysiłki w leczeniu śródbłonka rogówki techniką regeneracyjną były dużo mniej skuteczne.Na szczęście, grupa naukowców opracowała nową metodę, która zwiększa przyczepność komórek śródbłonka rogówki, co pozwala jednocześnie naprawić ową dysfunkcję w sposób wcześniej nieznany.

Wyniki tegoż badania zostały opublikowane w internetowym lipcowym numerze American Journal of Pathology.

"Dysfunkcja śródbłonka rogówki jest główną przyczyną ciężkiego upośledzenia i utraty wzroku, ponieważ komórki wymagają zachowania przejrzystości w rogówce", wyjaśnił główny badacz, profesor medycyny Noriko Koizumi z Wydziału Inżynierii Biomedycznej w Kyotanabe w Japonii.


W badaniu użyty został królik, któremu wstrzyknięta została regenerująca substancja Y-27632, prosto do uszkodzonego śródbłonka rogówki.

Okazało się, że po upływie 48 godzin królik odzyskał pełną przejrzystość rogówki.

Z drugiej strony, gdy innemu królikowi wstrzyknięto substancję nie zawierającą Y-27632, rogówka zwierzęcia poważnie spuchła, a także nadal była ciężko uszkodzona.

Podobne badanie zostało przeprowadzone na małpach, które mają dużo więcej cech wspólnych z człowiekiem.

Okazało się, że rogówka również została uleczona. Co ważniejsze jednak, czas trwania poprawy był zdecydowanie dłuższy niż u królika. Oznacza to, że ów sposób może być bardzo skuteczny u chorych pacjentów.

Komentarze do: Zregenerowane komórki mogą przywrócić wzrok po dysfunkcji rogówki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz