Szukaj

Zoptymalizowane stosowanie leków znieczulających znacznie uśmierza ból przy zwyrodnieniu stawu kolanowego

Podziel się
Komentarze0

Stan pacjentów, którzy odczuwali silny ból podczas poruszania się z powodu zwyrodnienia stawu kolanowego poprawił się znacznie po zastosowaniu zoptymalizowanego leczenia analgetykami (środkami przeciwbólowymi) oraz rehabilitacji. Badanie zostało ufundowane przez Holenderskie Stowarzyszenie Artrozy.

W wyniku 6-tygodniowego okresu kontrolowanej analgezji (zniesienia czucia bólu), po której nastąpił 12-tygodniowy program ćwiczeń znacząco zmniejszył się ból oraz ograniczenia ruchowe, na które skarżyli się wcześniej pacjenci z osteoartrozą kolana - donoszą naukowcy w czasopiśmie medycznym Arthritis Care and Research (numer z 3 sierpnia 2015 roku).

Głównym celem badania było znalezieniu sposobu na uśmierzenie bólu u pacjentów z zaawansowaną osteoartrozą kolana, tak, aby byli oni w stanie wziąć udział w rehabilitacji. Cel ten udało się osiągnąć u 78% pacjentów - mówi Joyce van Tunen i jego współpracownicy z Centrum Rehabilitacji w Amsterdamie. Nowo zastosowany protokół leczenia z użyciem środków przeciwbólowych okazał się skuteczny, gdyż pacjenci byli w stanie uczestniczyć w rehabilitacji pomimo odczuwanego przez nich na początku silnego bólu - mówią naukowcy. Choć wyniki są obiecujące, potrzebne są jeszcze badania kontrolne.

Wytyczne zalecają połączenie leczenia farmakologicznego i innych metod w celu poprawy stanu chorych z osteoartrozą. Wcześniejsze badania sugerowały też, że stosowanie paracetamolu, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i glukozaminy może zwiększyć efektywność rehabilitacji stosowanej przy chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego - mówią naukowcy.

W badaniu udział wzięło udział 49 pacjentów, u których poziom odczuwanego ból wynosił od 7 do 10 w 10-stopniowej skali. Uczestnicy badania otrzymywali standardowe znieczulenie paracetamolem, następnie podawano im NLPZ, słabe opioidy i śródstawowe zastrzyki sterydowe, jeżeli odczuwany przez nich poziom bólu nie zmniejszał się do 5 lub mniej w skali. Leki przepisywano na okres dwóch tygodni bez dalszych zmian, a dawki analgetyków były zmniejszane, jeżeli ból odczuwany przez pacjentów w ciągu minimum miesiąca utrzymywał się na poziomie 4 lub mniej w skali. Protokół leczenia został oparty o drabinę analgetyczną Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz strategię leczenia w chorobie zwyrodnieniowej stawów biodra i kolana opracowaną przez Beating osteoARThritis.

Po upływie 18-tygodniowego okresu leczenia 72% pacjentów zauważyło poprawę. Ból zmniejszył się średnio o 30% a ograniczenia ruchowe były mniejsze o 17%. 78% pacjentów było w stanie wziąć udział w ćwiczeniach, w wyniku czego ich sprawność fizyczna poprawiła się o 10%, w porównaniu z osobami, które nie były w stanie uczestniczyć w rehabilitacji. Pacjenci, którzy nie mogli ukończyć programu ćwiczeń mieli dodatkowo gorsze objawy radiologiczne osteoartrozy. Zazwyczaj byli to młodsi pacjenci, z wyższym wskaźnikiem ciała, u których odnotowano też większe objawy bólowe, napady niepokoju i depresję - mówią naukowcy. U tych pacjentów konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego i stosowanie psychoterapii, tak aby byli oni w stanie radzić sobie z bólem.

Komentarze do: Zoptymalizowane stosowanie leków znieczulających znacznie uśmierza ból przy zwyrodnieniu stawu kolanowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz