Szukaj

Żółtaczka, cukrzyca, nadciśnienie są obecne również w Afryce

Podziel się
Komentarze0

Wymienione choroby to zabójcy o wielkiej mocy. Zapalenie wątroby, cukrzyca, nadciśnienie - te trzy jednostki chorobowe są odpowiedzialne za ponad 10 milionów zgonów na świecie każdego roku. Choroby te można jednak leczyć. Były one tematem VII Zjazdu Północ - Południe w dniu 21 listopada 2012 r., w Hôpital européen Georges - Pompidou (HEGP).Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C

Wirusowe zapalenie wątroby zabija milion osób na całym świecie co roku. Zapalenia wątroby typu B jest chorobą spowodowaną wirusem HBV, przekazywanym głównie drogą płciową, przez transfuzję krwi lub transmisję wirusa z kobiety na płód. Już ta jedna choroba odpowiada za 650 000 zgonów rocznie, według WHO.

350-450 milionów osób jest dotkniętych tą przewlekłą chorobą - wobec 150 mln ludzi dotkniętych wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Zgony spowodowane są rakiem lub marskością wątroby. Ryzyko zgonu rośnie podwójnie w przypadku współistniejącego AIDS.

Nadciśnienie tętnicze

Krew pulsuje szybciej w naczyniach, które w rezultacie prędzej się starzeją, stają się kruche i mogą gromadzić płytki miażdżycowe. Ścianki tętnic zaczyna też cechować skłonność do pęknięć.

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) zwiększa ryzyko krwotoku, a także powstawania skrzepów zapychających tętnice, a te z kolei, w zależności od lokalizacji, przyczyniają się do zawału serca, niewydolności nerek, zaburzeń pamięci i demencji naczyniowej oraz udarów mózgu.

Problem ten jest coraz bardziej powszechny w krajach na półkuli południowej.


Centre Hospitalier Universitaire de Brazzaville w Kongo odnotowuje w raportach znaczącą śmiertelność spowodowaną przez udar mózgu - 26%. Liczba zarejestrowanych przypadków udaru mózgu w szpitalu wzrosła z 200 do 450 w latach 2006 i 2007, jak wynika z dokumentów. 

Nadciśnienie tętnicze to jedna z podstawowych przyczyn zwiększających czterokrotnie ryzyko wystąpienia choroby. Badania wykazują, że od 32 do 43% kongijskich pacjentów cierpi na nadciśnienie, a wielu z nich nie jest objętych opieką specjalisty chorób naczyniowych, stwierdza neurolog, dr Paul Macaire-Ossou Nguiet.


Cukrzyca

Według WHO, 347 milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę. A ponad 4 mln osób z cukrzycą rocznie umiera; liczba zgonów z przyczyn choroby stale podwaja się, począwszy od 2005 i prawdopodobnie trend ten utrzyma się do 2030 roku.

Cukrzyca typu 2 (zwana także cukrzycą insulinoniezależną) obejmuje 90% chorych na cukrzycę na świecie. W dużej mierze wynika to z braku aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia, a więc i nadwagi. Insulina wydzielana przez trzustkę nie jest już w stanie regulować poziomu cukru w krwi.

50% diabetyków umiera na choroby układu krążenia. Jeśli są słabo monitorowani, może to prowadzić do utraty widzenia i amputacji kończyn. Również tu konieczne jest zachowanie higieny – styl życia i nawyki żywieniowe - mają kluczowe znaczenie.

Choroby lekceważone

Walka AIDS pochłania znaczące zasoby finansowe oraz angażuje wielu specjalistów, czego skutkiem jest spadek liczby zakażeń i zgonów w ostatnich latach. Inne choroby jednak są lekceważone.

Szczepienie na WZW typu B, na przykład, jest niewystarczające (40% w Azji, 60% w Afryce).

Według Maud Lemoine, francuskiego hepatologa pracującego w Gambii, szczepionka powinna objąć wszystkie noworodki w Afryce, gdzie zakażenie występuje przed ukończeniem 5 lat.

Nadal nie opracowano szczepionki na zapalenie wątroby typu C. Koszty leczenia są nadal zbyt wysokie.

Według Arnaud Fontanet, epidemiologa z Instytutu Pasteura, wydatki na WZW C sięgają 7000 euro rocznie na osobę w Afryce, a od 15 000 do 25 000 euro w Europie.Komentarze do: Żółtaczka, cukrzyca, nadciśnienie są obecne również w Afryce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz