Szukaj

Zmień bezpiecznie insulinę

Podziel się
Komentarze0

Do aptek na terenie całego kraju zaczynają się zgłaszać pacjenci zaniepokojeni zapowiadanym zniknięciem z rynku niektórych typów insulin. Pytają jakimi lekami będą mogli się leczyć i jak zmiana leku wpłynie na koszt terapii. Lekarze i farmaceuci zapewniają – nie ma powodów do paniki. Od 1 kwietnia 2007 roku nie będą dostępne w aptekach niektóre typy insulin produkowane przez firmę Novo Nordisk. Zmieni się również typ wstrzykiwaczy, z których będą mogli korzystać pacjenci.Znikną insuliny we wstrzykiwaczach NovoLet i InnoLet oraz preparaty Mixtard 10 i Mixtard 20 we wkładach Penfill (zawierające odpowiednio 10% i 20% insuliny krótkodziałającej).

Pacjenci będą mogli skorzystać z oferty innych producentów (proponujących preparaty o tym samym składzie) lub dobrać terapię w ramach innych dostępnych preparatów Novo Nordisk (o innych proporcjach insuliny krótkodziałającej). Jakakolwiek zmiana wymaga jednak konsultacji z lekarzem diabetologiem, który oceni jaki lek będzie dla danego pacjenta najodpowiedniejszy.

Pacjenci mają wątpliwości. Staramy się udzielić im jak najpełniejszych informacji – mówi dr farm. Stanisław Piechula, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej. - Decyzji o zmianie insuliny na inną nie może jednak podjąć farmaceuta, gdyż jeśli w preparacie zmieniają się proporcje insuliny krótkodziałającej, to mamy już do czynienia z innym lekiem, który nie jest odpowiednikiem danej insuliny. Decyzję o zmianie terapii powinien więc wtedy podjąć lekarz. Nie ma jednak powodów do obaw. Na rynku pozostaną także odpowiedniki wycofywanych insulin o tym samym składzie, tylko innej nazwie producenta a zgodnie z ustawą każda apteka ma obowiązek poinformowania o tych odpowiednikach pacjenta – dodaje.


Wszyscy pacjenci, którzy leczą się jednym z typów wycofywanych insulin powinni zgłosić się do lekarza diabetologa. Lekarz zdecyduje o doborze odpowiedniego preparatu, a pielęgniarki edukatorki zapoznają każdego z obsługą nowych wstrzykiwaczy.

Przede wszystkim nie wolno panikować – podkreśla dr Jarosław Nowacki lekarz diabetolog z Warszawy. – Wycofywane insuliny mają swoje odpowiedniki na rynku. Ich używanie nie będzie wymagać zmiany schematu dawkowania. Wystarczy poprosić o radę lekarza. Można też nadal leczyć się preparatami tego samego producenta ustalając dodatkowe wstrzyknięcie preparatu w ciągu dnia. Będzie to konieczne ze względu na zmianę proporcji insuliny krótkodziałającej w preparacie (z 10% lub 20% na 30%, 40% lub 50%). Bez wizyty u lekarza się nie obejdzie. Zmiany proporcji insuliny krótkodziałającej do insuliny o średnio długim czasie działania w przyjmowanej dotychczas mieszance nie dla wszystkich pacjentów mogą być obojętne - podkreśla.

Komentarze do: Zmień bezpiecznie insulinę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz