Szukaj

Zawał serca i bezsenność: naukowcy kanadyjscy dokonują naukowego przełomu

Podziel się
Komentarze0

Ekipa badaczy kanadyjskich z Montrealu, właśnie dokonała bardzo ważnego odkrycia, które być może pozwoli na poprawę jakości życia osób, które padły ofiarą zawału mięśnia sercowego. W przeciwieństwie do tego, co medycyna zawsze twierdziła, bardzo częste problemy z bezsennością po zawale serca mają nie być wynikiem stresu, ale raczej uszkodzenia mózgu.Rezultaty badań, z którymi zapoznało się czasopismo kanadyjskie La Presse, zostały opublikowane także w przeglądzie naukowym, amerykańskim piśmie Sleep.

Aby dojść do takiego odkrycia, badacz Roger Godbout, wraz ze swoim kolegą Guy Rousseau, a także wraz z jednym studentem, wywołali zawał serca pod anestezją u szczurów, aby następnie obserwować zachowanie tych gryzoni. Według naukowca ze szpitala Sacré-Coeur, zawał serca prowokuje zaniki neuronów w pniu mózgu, co z kolei prowadzi do bezsenności.


Doktor Roger Godbout mówi o pewnej barierze w mózgu, która upada i pozwala w ten sposób na przepływ dużych molekuł, które uszkadzają system limbiczny.

Odkrycie to zresztą potwierdza fakt, który wynikał już wcześniej z innego badania, przeprowadzonego przez tego samego naukowca. To wcześniejsze badanie wykazało bowiem istnienie związku między depresją oraz zawałem serca. Związek ten zaobserwowano w 30% przypadków po zawale mięśnia sercowego.

To ważne przełomowe odkrycie umożliwi więc teraz zastosowanie terapii prewencyjnych, zarówno farmakologicznych, jak i zachowawczych, jeśli tylko pojawią się pierwsze oznaki bezsenności oraz depresji u osób po zawale.

Komentarze do: Zawał serca i bezsenność: naukowcy kanadyjscy dokonują naukowego przełomu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz