Szukaj

Profilaktyka zawału serca

Podziel się
Komentarze0

Zawał serca, a inaczej martwica mięśnia sercowego polega na zamknięciu tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew, a w efekcie niedokrwieniu obszarów serca. Według statystyk to właśnie choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Europie ( dwa razy większą niż nowotwory ).

Profilaktyka zawału serca

Zawał serca - profilaktyka

Istotną i podstawową kwestią jest odstawienie papierosów (w przypadku nałogu) i zmniejszenie spożywania alkoholu. Należy także zadbać o aktywność fizyczną poprzez uprawianie sportu, bądź seksu. Wówczas nasze serce zaczyna szybciej pracować, organizm jest znacznie lepiej dotleniony, nie wspominając już o rozładowywanym napięciu. Istotna jest także redukcja masy ciała i dbanie o prawidłowy poziom cholesterolu. W przypadku przewlekłego nadciśnienia niezbędna może być wizyta u lekarza w celu przepisania odpowiednich leków.

Czynniki zwiększające ryzyko zawału

Pierwszym i jednym z najważniejszych czynników jest poziom cholesterolu. Ogólny nie powinien przekraczać 200 mg/dl, zły (LDL) 130 mg/dl, natomiast dobry (HDL) musi wynosić więcej niż 45 mg/dl.  Podwyższony cholesterol znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z układem krążenia. Istotne w tej kwestii jest także prawidłowe ciśnienie krwi, którego poziom powinien sięgać maksymalnie 139/89 mm/Hg. Kolejnym problemem może się okazać niewłaściwe stężenie cukru. Tu natężenie trójglicerydów opiewa się w granicy 150 mg/dl. Innymi z przyczyn są także papierosy, długotrwały stres, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu, nieleczona depresja, nadwaga, otyłość, skłonności rodzinne, a także podwyższony poziom homocysteiny, białka C-reaktywnego, lipoproteiny A i fibrynogenu.

Odpowiednia dieta zapobiegająca zawałowi serca

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne dla naszego organizmu jest nie tylko to ile i jak często jemy, ale także to, co znajduje się na naszych talerzach. Prawidłowa dieta może się okazać niezbędna w celu uniknięcia wielu ciężkich chorób, w tym także układu krążenia (i zawału serca). Unikać należy przede wszystkim produktów zawierających duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu ( tłuste mięsa, wędliny, sery, fast foody, śmietana, masło, boczek i smalec). Pokarmy te znacznie podwyższają nasz cholesterol wpływając niekorzystnie na serce. Na ich miejsce postawmy więc lepiej nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza te z rodziny kwasów omega 3 ( ryby morskie, oleje roślinne)  działające  przeciwmiażdżycowo i przeciwzakrzepowo.

Pamiętajmy także o błonniku zawartym w chlebie żytnim, pieczywie pełnoziarnistym, otrębach, kaszach gruboziarnistych i warzywach/ owocach, będących dodatkowo źródłem wielu niezbędnych witamin i składników mineralnych. Unikanie cukrów  natomiast zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości. W tej kwestii istotne jest także lekkostrawne i mniej kaloryczne gotowanie potraw na parze i w wodzie, zamiast smażenia. Ważne w naszej diecie są też witaminy A, E, C (oleje roślinne, owoce cytrusowe, papryce, kapuście kiszonej, czarnej porzeczce, dyni), oraz B ( w takich mięsach jak indyk, czy kurczak, w sałacie, szpinaku, kapuście, brukselce, kalafiorze).

Symptomy zawału serca

Jednym i najczęstszym objawem zawału serca jest kilkuminutowy, nagły i przeszywający ból w klatce piersiowej. Może promieniować w okolice rąk, ramion oraz brzucha. Innymi towarzyszącymi wówczas dolegliwościami są nudności, nadpotliwość, strach, problemy z mówieniem, dźwięczenie w uszach.

Zobacz także:

Zawał serca - jak rozpoznać przepowiadające objawy?

Zawał serca - jak zareagować na pierwsze sygnały?

Autor: Marta Laburda

Komentarze do: Profilaktyka zawału serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz