Szukaj

Nie trać serca niepotrzebnie

Podziel się
Komentarze0

Serce to jeden z najważniejszych narządów naszego organizmu. Wpływa na stały dostęp tlenu i wszelkich składników odżywczych do wszystkich organów. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, może pracować dla nas przez niemal sto lat. Co więc należy robić, aby zachować zdrowe serce jak najdłużej?

Nie trać serca niepotrzebnie

Stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od czynników genetycznych czy środowiska, w jakim funkcjonujemy. Niewątpliwie jednak największy wpływ na kondycję naszego organizmu mamy my sami. Dlatego też często niezdrowy styl życia, może w znaczący sposób skrócić czas pracy serca. Jak szacują naukowcy, w nawet 50 proc. stan zdrowia zależy od stylu życia, jaki prowadzimy. Postawmy więc sobie ważne pytanie: jak mamy żyć, by również sercu żyło się lepiej?

Po pierwsze: czynniki ryzyka

W profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych dużą rolę odgrywa zidentyfikowanie konkretnych czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do rozwoju różnych uszkodzeń serca czy naczyń krwionośnych. Każdy lekarz rozpoczynający wszelakie działania profilaktyczne, a później lecznicze, przede wszystkim powinien rozpoznać indywidualne podłoże choroby swojego pacjenta.

W tym miejscu wyróżniamy, tzw. niezmienne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. Są to: wiek, płeć męska, obciążający wywiad rodzinny, raz przebyty incydent sercowo-naczyniowy (tj. zawał mięśnia serca, udar mózgu). W leczeniu chorób serca mogą być ważne również czynniki ryzyka tzw. modyfikowalne, na które wpływ może mieć zarówno lekarz, jak i sam pacjent. Należą do nich: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, zaburzenia lipidowe (nieprawidłowe stężenie cholesterolu), palenie tytoniu, siedzący tryb życia, stres.


Kiedy wiemy, że jest coś nie tak?

1. Najpopularniejszym objawem chorób serca jest duszność, związana z niewydolnością mięśnia sercowego.  Wyróżniamy tzw. duszność wysiłkową, która pojawiająca się nagle lub narastająca przez dłuższy czas, zawsze powinna być sygnałem ostrzegawczym, który skłoni nas do wizyty u lekarza. 

2. Omdlenie jest objawem, który może mieć wiele przyczyn. Zawsze jednak wymaga diagnostyki i konsultacji z lekarzem. Omdlenie, czyli po prostu nagła utrata przytomności, jest następstwem krótkotrwałych zaburzeń pracy serca. Związane jest z napadową arytmią.


3. Jednym z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów sygnałów złej pracy mięśnia sercowego jest kołatanie serca. Jego najczęstszą przyczyną są tzw. skurcze dodatkowe, które powodują zakłócenie rytmu pracy serca. Występowanie tych skurczów wiąże się ze stresującym trybem życia lub zaburzeniami elektorlitowymi. Nie są one jednak istotnym problemem klinicznym. Jednakowoż jeżeli zauważymy u siebie napadowe, szybkie i nierówne bicie serca, któremu towarzyszyć będą zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy bóle w klatce piersiowej, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza. Kołatanie serca może być wywołane przez spożycie kofeiny, alkoholu, palenie tytoniu czy chociażby nadczynność tarczycy.

4. Ból w klatce piersiowej może wiązać się z chorobą niedokrwienną serca bądź zawałem mięśnia sercowego. Najbardziej charakterystycznymi symptomami dla tego schorzenia są: występujący podczas wysiłku piekący ból, ucisk czy gniecenie zlokalizowane za mostkiem oraz ból promieniujący do szyi, barków lub łopatek. Dolegliwości ustępują w momencie zakończenia wysiłku.

10 sposób na to jak wydłużyć swoje życie, czyli jak zawalczyć o zdrowe serce?

1. Urozmaicona dieta przede wszystkim. Powinna być bogata w owoce i warzywa (200g dziennie) oraz ryby morskie (najlepiej 2 razy w tygodniu).

2. Zmiana sposobu żywienia nie będzie jedynym wyjściem z sytuacji, jeżeli nie wprowadzimy do swojego codziennego życia przynajmniej minimalnego wysiłku fizycznego. Optymalna jego ilość to przynajmniej 30 minutowa forma ćwiczeń, 3 razy w tygodniu.

3. Nie dajmy się stresującym sytuacjom!

4. Zrezygnujmy z palenia papierosów.

5. Dbajmy o prawidłową masę ciała.

6. Oraz utrzymanie odpowiedniego ciśnienia tętniczego (poniżej 140/90 mmHg).

7. Utrzymujmy właściwe stężenie cholesterolu.

8. Starajmy się nie spożywać dużych ilości alkoholu.

9. Kontrolujmy stężenie glukozy przynajmniej raz w roku.

10. Starajmy się unikać nadmiernego solenia (nie więcej niż 5 g soli na dobę).

Autor:

Marta Płaza

Komentarze do: Nie trać serca niepotrzebnie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz