Szukaj

Zalety kurkumy

Podziel się
Komentarze0

Korzeń z rodziny imbirowatych (Zingiberaceae Lindl.), kurkuma jest równiż kuzynką imbiru. Zresztą, przyznaje się, iż wygląda ona tak, jak zazwyczaj wyglądają roślina z tej rodziny - wszystkie mają podobny kształ. Pochodzące z Azji, kłącze to ma piękny kolor żółto-pomarańczowy. Dodajmy jeszcze, że kurkuma nosi również nazwę „szafranu z Indii”.


Używana w wielu daniach kulinarnych, przede wszystkim w postaci proszku, prezentuje ona niezliczone zalety dla zdrowia człowieka. Wraz z imbirem, gałką muszkatołową, kolendrą oraz cynamonem i pieprzem Cayenne, kurkuma jest częścią podstawowych składników potrzebnych do zrobienia naprawdę dobrego curry.

Proszek, jaki z niej powstaje, koloru bardzo żywego pomarańczowego, może również barwić i przyprawiać szczęśliwie niezliczone dania. Nadaje się ona do ryżu, świetnie sprawdzi się również w sosach, do przyprawiania mięs, jak również warzyw gotowanych - wystarczy posypać dania taką ilością, jaka się zmieści w waszych palcach oraz w zależności od przepisu. Możliwości są liczne. Może to zdziałać cuda, tylko odważcie się spróbować.

Jej sekret: kurkumina

Od tysiącleci, korzeń ten jest stosowany w ajurwedyjskiej medycynie hinduskiej, przypomina Laurence Benedetti, lekarz specjalista od żywienia. I nie bezpodstawnie! Jego bardzo delikatny smak nie jest przecież jego jedynym atutem. Kurkuma bowiem przynosi wiele korzyści dla zdrowia, dzięki występującemu w niej podstawowemu związkowi aktywnemu o wielu zaletach, kurkuminie.


Zalety kurkuminy:

- kurkuma, a bardziej dokładnie kurkumina, wzmacnia działanie leków odtruwających wątrobę, to znaczy, że ułatwia ona wydzielanie oraz usuwanie żółci. Jej konsumpcja ułatwia trawienie, przede wszystkim trawienie tłuszczów. Nie trzeba się wahać z jej dodawaniem do świątecznych dań albo z jedzeniem jej nazajutrz po obfitym posiłku. W ten sposób zwalczymy niestrawność, doradza Laurence Benedetti;

- kurkuma jest również wspaniałym, niezwykle skutecznym antyoksydantem! W rzeczywistości, ta przyprawa korzenna neutralizuje wolne rodniki. Inaczej mówiąc, działa ona jak rodzaj „przeciwrdzewnego” środka komórkowego, wyjaśnia obrazowo Laurence Benedetti. Kurkuma więc pozwala na uniknięcie przedwczesnego starzenia się komórek.

Przyprawa ta jest również znana ze swojego działania antynowotworowego.

Mała porada: to antyoksydacyjne działanie jest jeszcze większe, jeśli kurkuma zostanie połączona z ciałem tłustym, takim jak olej z oliwek, a także z czarnym pieprzem albo z imbirem, podsumowuje Laurence Benedetti;

- kurkuma ma również działanie antyzapalne, przede wszystkim na poziomie stawów;
- kurkuma w końcu chroni układ sercowo-naczyniowy, hamując powstawanie złogów tłuszczu w tętnicach.

Komentarze do: Zalety kurkumy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz