Szukaj

Zagrożenia związane z dodatkami do żywności

Podziel się
Komentarze0

Wszystkie dodatki do żywności są wymieniane na opakowaniach, albo kodem symbolizowanym przez literę „E”, za którym idą trzy bądź cztery cyfry, albo też po prostu wymieniane są z nazwy. Już od ponad 30 lat, krążą szalone plotki na temat rzekomej szkodliwości dodatków do żywności.


Utrzymujące się pogłoski

Pewien dokument, przedstawiony przez jakieś „narodowe centrum badań nad rakiem” zapewnia, że dodatek E330 ma być najniebezpieczniejszy ze wszystkich. W rzeczywistości, chodzi o kwas cytrynowy, obecny w wielkich ilościach oraz w naturalnym stanie w ... owocach cytrusowych!

Oto więc dobra okazja, żeby podsumować zagrożenia i bezpieczeństwo stosowania dodatków do żywności.

Testy toksykologiczne zostały przeprowadzone

Dodatki do żywności podlegają bardzo ścisłej reglamentacji, zharmonizowanej na poziomie europejskim. Jak uważa francuska agencja ANSES, dodatki te przechodzą przez liczne testy, w szczególności toksykologiczne. Testy te pozwalają określić dawkę, która nie ma żadnego działania na zwierzęta laboratoryjne, w tym na te najbardziej wrażliwe. Taka dawka bez żadnego działania jest następnie dzielona przez współczynnik bezpieczeństwa 100, co ma na celu określenie przyswajalnej dawki dziennej dla ludzi.

Stały nadzór


Wszystkie dodatki do żywności są stale nadzorowane, warunki ich stosowania są ciągle na nowo oceniane, w zależności od nowych danych naukowych oraz toksykologicznych.

Komentarze do: Zagrożenia związane z dodatkami do żywności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz