Szukaj

Zaburzenia świadomości: w jaki sposób lekarze powinni reagować w zakresie nowych interwencji terapeutycznych?

Podziel się
Komentarze0

Nowe narzędzia potwierdziły wysoki wskaźnik błędnej diagnozy u pacjentów z przewlekłymi zaburzeniami świadomości, takimi jak stan wegetatywny. Coraz więcej rodzin pacjentów chce korzystać z nowych technik diagnostyki, rokowania i leczenia. Międzynarodowy zespół naukowców, w tym dr Eric Racine, naukowiec z IRCM, przeanalizował kliniczne, społeczne i etyczne problemy, które wiążą się z pacjentem w stanie nieświadomości.Ich artykuł został opublikowany w sierpniowym numerze Lancet Neurology, znanym czasopiśmie poświęconym neurologii klinicznej.

Pacjenci z zaburzeniami świadomości byli tradycyjnie traktowani jako, z założenia, nieświadomi, ale wnioski z ostatnich badań klinicznych wykazały zdumiewające przypadki klinicznej świadomości, pomimo ograniczenia reakcji na bodźce, wyjaśnia dr Racine.

Poważne uszkodzenia mózgu mogą pozostawić chorych z przewlekłymi zaburzeniami świadomości i hamować ich przytomność.

Pacjenci cierpią więc na upośledzenie umysłowe funkcji poznawczych i pozostają w pełnej zależności od innych, we wszystkich czynnościach życia codziennego, nie mając żadnych - lub bardzo ograniczone - środki komunikowania swoich myśli i oczekiwań, w zależności od ich stanu.

Zobacz również:Nawet przy starannej ocenie neurologicznej tego typu zaburzeń, pewne oznaki świadomości mogą umknąć lekarzowi, ponieważ diagnoza kliniczna opiera się na obserwacji objawów ruchowych świadomości, które mogą być bardzo subtelne i zmieniać się w czasie.


Nowe technologie mogą teraz zmierzyć funkcjonowanie mózgu, zarówno w stanach spoczynku jak i w odpowiadaniu na proste pytania.

W rezultacie, diagnostyczne klasyfikacje zostały zmienione i nasza wiedza jest coraz większa. Niedawno przedstawione zostały efekty leczenia, które  poprawia reakcje pacjenta.

Medyczna decyzja o wstrzymaniu lub kontynuowaniu rehabilitacji, albo przeniesieniu pacjenta do długoterminowego zakładu opieki, może być trudna dla rodziny, ale jedną z najtrudniejszych decyzji, podejmowaną przez członków rodziny, pozostaje kontynuowanie terapii podtrzymującej życie lub przerwanie jej, mówi dr Racine.

Relacje w mediach o zaburzeniach świadomości spowodowały wzrost informacji na ten temat, który staje się coraz bardziej przystępny dla odbiorców.

Lekarze, tacy jak neurolodzy, specjaliści rehabilitacji, lekarze rodzinni i pielęgniarki, muszą odpowiadać na coraz więcej wniosków od członków rodzin pacjentów, dotyczących nowych procedur diagnostycznych i terapeutycznych.

Lekarze muszą więc być przygotowani do dyskusji na temat zaburzenia świadomości, kierując się etyczną wrażliwością, zwłaszcza że nowe procedury są jeszcze badane, dodaje dr Racine.

Komentarze do: Zaburzenia świadomości: w jaki sposób lekarze powinni reagować w zakresie nowych interwencji terapeutycznych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz