Szukaj

Zabójca ze stali nierdzewnej - nowa broń przeciwko bakteriom

Podziel się
Komentarze0

Nierdzewna stal to ikona czystości w domu i w kuchniach, w restauracjach, szpitalach i innych placówkach. Niestety, także na nierdzewnej stali mogą gromadzić się bakterie wywołujące różne choroby, zupełnie tak samo jak na innych powierzchniach, jeżeli nie są często czyszczone.W najnowszym numerze magazynu Langmuir, który jest wydawany przez American Chemical Society, naukowcy opowiadają o swoim odkryciu, czyli o tym co można zrobić, w sposób praktyczny, aby sprawić, że nierdzewna stal będzie dezynfekowała się sama.

Christophe Detrembleur oraz jego koledzy wyjaśniają - Nierdzewna stal jest powszechnie ceniona ze względu na jej wytrzymałość, trwałość, odporność na rdzę oraz łatwość w utrzymaniu i czyszczeniu. Ale nawet nierdzewna stal gromadzi bakterie z biegiem czasu. Zwłaszcza jeżeli nie jest czyszczona.

Bakterie mogą stworzyć niewidoczne kolonie albo biofilmy (czyli zbiór kolonii bardzo ściśle przyklejonych do powierzchni), które mogą powodować choroby. Istniejące metody produkcji stali nierdzewnej z powierzchnią antybakteryjną są skompliowane i drogie. I co gorsza, wymagają użycia potencjalnie toksycznych substancji chemicznych.


Obecnie autorzy artykułu opublikowanego w Langmuir przedstawiają łatwiejszą, „bardziej zieloną” metodę produkowania antybakteryjnej powłoki dla stali nierdzewnej.

Badacze opisują swoją pracę nad procesem, który pozwolił nadać stali nierdzewnej powłokę zabijającą bakterię Escherichia coli w ciągu zaledwie dwóch godzin testów laboratoryjnych.

Proces ten polega na zaaplikowaniu na nierdzewną stal warstwy biologicznego kleju, następstnie czterech naprzemiennych warstw polimerów naładowanych pozytywnie, negatywnie i zawierających cząstki na bazie srebra. Te warstwy polimerowe znane są z tego, iż mają niezwykłe właściwości bakteriobójcze.

Cały proces zabiera zaledwie 10 minut i wymaga użycia wody zamiast potencjalnie toksycznych substancji chemicznych.

- Ta nowa technika oparta na wodzie, jest prosta i bardzo atrakcyjna dla wszystkich, którzy posługują się stalą nierdzewną - mówi Christophe Detrembleur.

Badanie to zostało sfinansowane ze środków Region Wallonne, ArcelorMittal, University of Liège, Narodowego Funduszu na Rzecz Badań Naukowych - National Fund for Scientific Research (F.R.S.-FNRS) oraz Belspo.

Komentarze do: Zabójca ze stali nierdzewnej - nowa broń przeciwko bakteriom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz