Szukaj

Wzrok nastolatka uratowany dzięki niezwykłej operacji!

Podziel się
Komentarze0

Chirurdzy z Wielkiej Brytanii uratowali wzrok 16-letniego chłopaka dzięki terapii laserowej. James Bowden cierpiał na chorobę oczu zwaną stożkiem rogówki (rogówka oka przybiera kształt stożka, gdy warstwy w pobliżu centrum oka stają się coraz cieńsze). Stożek rogówki to choroba postępująca i zazwyczaj zaczyna się w okresie dojrzewania. Powoduje zamglone widzenie, podwójne widzenie, a nawet ślepotę.Ciężkość choroby Bowdena była ekstremalnie rzadka w jego wieku – nie mógł oglądać telewizji, był zmuszony na dobre zrezygnować ze sportu, potrzebował pomocy w kontaktach towarzyskich.

Ale chirurdzy z Centre For Sight w East Grinstead zdecydowali się na przeprowadzenie laserowego przeszczepu rogówki. Zastosowany zabieg zwany jest Femtosecond laser Deep Anterior Lamellar Keratoplasty, w skrócie DLEK.

Przeprowadzono go w jednym oku pacjenta, co sprawiło, iż James całkowicie odzyskał w nim wzrok. Jest on równocześnie najmłodszym pacjentem w UK, który został poddany tego typu operacji.


Zastosowanie tej techniki pozwala na dokładniejsze dopasowanie przeszczepu rogówki oraz na szybsze wyzdrowienie pacjenta.

Sheraz Daya, dyrektor medyczny w Centre for Sight, mówi: - DLEK to metoda polegająca na wykonywaniu bardzo precyzyjnych cięć, które pozwalają przeszczepowi na wślizgnięcie się do rogówki idealnie tam, gdzie powinien być.

Zaletą jest również szybkość działania lasera – Bowden mógł iść do domu jeszcze tego samego dnia. Kiedy jego oko w pełni wyzdrowieje - co potrwa ok. 3 miesięcy, zamiast roku, jak to jest w przypadku standardowych operacji - Bowdena czeka operacja drugiego.

Pierwsza operacja DLEK została przeprowadzona w 2000 w Stanach Zjednoczonych na dwóch pacjentach, cierpiących na chorobę komórek rogówki, pseudofakię z dystrofią Fuchsa.


Komentarze do: Wzrok nastolatka uratowany dzięki niezwykłej operacji!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz