Szukaj

Wysiłki na rzecz rozwoju leków dla uzależnionych od kokainy w końcu zaowocowały obiecującą terapią

Podziel się
Komentarze0

W walce przeciwko uzależnieniu od kokainy przetestowano wiele koncepcji farmakologicznych, ale żadna z nich nie była na tyle skuteczna, aby mogła być powszechnie stosowana. Być może tak jak w wypadku raka, chorób serca, czy też AIDS, uzależnienie od kokainy wymaga kombinacji wielu terapii. W najnowszym numerze Biological Psychiatry, badacze z Columbia University i New York State Psychiatric Institute wskazują, jakie osiągnęli rezultaty.Testują oni działania będące połączeniem dwóch terapii - amfetaminą i topiramatem.

Istnieją podejrzenia, że środki pobudzające, jak amfetamina, metylofenidat oraz modafinil zmniejszają dysfunkcję ośrodka nagrody w mózgu i deficyt poznawczych mechanizmów kontroli związanych z uzależenieniem.

Podejście to pasuje do hipotezy "samoleczenia", według której niektórzy ludzie używają narkotyki, aby leczyć objawy, które prowadzą ich do uzależnienia albo pojawiły się jako konsekwencja uzależnienia.

Istnieją również dowody, iż topiramat może być skuteczny w leczeniu alkoholizmu. Nie wiemy dokładnie w jaki sposób on przeciwdziała uzależnieniom, jednakże wykazał już swoją skuteczność na modelach zwierzęcych.


W badaniu udział wzięły osoby uzależnione od kokainy, które przydzielono do dwóch grup: do leczonych kombinacją soli amfetaminy i topiramatu oraz do drugiej, otrzymującej placebo.

Przez 12-tygodniowy okres badania ani pacjenci ani naukowcy nie wiedzieli, które osoby otrzymywały realne leczenie.

Jedna trzecia osób otrzymujących terapię osiągnęła 3-tygodniowy okres abstynencji od kokainy w porównaniu do dwa razy mniejszej (17%) ilości osób, które przyjmowały placebo. Zmniejszyła się także całkowita ilość dni, kiedy leczeni przyjmowali kokainę, co oznacza, że leczenie jest najskuteczniejsze w wypadku osób o najwyższym spożyciu tego narkotyku.

"Kombinacja soli amfetaminy i topiramatu wydaje się obiecująca w wypadku leczenia uzależnienia od kokainy" - twierdzą autorzy. "Jednakże wyniki osiągnięte w tym badaniu muszą być powtórzone w większym, wieloośrodkowym badaniu klinicznym. Badanie to stanowi także zachętę do wykorzystywania kilku istniejących terapii naraz."

Komentarze do: Wysiłki na rzecz rozwoju leków dla uzależnionych od kokainy w końcu zaowocowały obiecującą terapią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz