Szukaj

Wykryć ryzyko cukrzycy ciążowej jeszcze przed ciążą

Podziel się
Komentarze0

Kobiety z nadwagą i niskimi poziomami hormonu adiponektyny stwierdzanymi jeszcze przed ewentualną ciążą, są 7 razy bardziej zagrożone cukrzycą ciążową w porównaniu do innych, według badania Kaiser Permanente Study. Adiponektyna chroni przed odpornością na insulinę, chorobą serca i zapaleniem.Badanie opublikowano w Diabetes Care.

Naukowcy przeanalizowali dane 4 000 kobiet, które dobrowolnie oddały do analizy próbki swojej krwi w latach 1985 – 1996, w trakcie rutynowej opieki, a następnie zaszły w ciążę.

Pośród tych kobiet, 256 zachorowało na cukrzycę ciążową. Porównano jest z 497 paniami, które nie miały cukrzycy w okresie ciąży.

Obliczono, że kobiety o normalnej wadze, z niskimi poziomami adiponektyny, były o 3,5 razy bardziej zagrożone cukrzycą ciążową, w porównaniu do kobiet o normalnej wadze i normalnym poziomem hormonu.


Kobiety z nadwagą w wysokimi poziomami adiponektyny były o 1,7 razy bardziej zagrożone cukrzycą ciążową, a z niskimi – o 6,8.

Dr Monique M. Hedderson, główna autorka badania, mówi: - Nasze odkrycia pokazują, iż interwencje ważne dla potencjalnej ciąży są możliwe jeszcze przed tym, zanim w ogóle dana kobieta pomyśli o zajściu w ciążę. Poziomy adiponektyny łatwo zmierzyć i można się nimi posłużyć jako markerami większego ryzyka zachorowania na cukrzycę ciążową.

Dla kobiet przeanalizowanych w tym badaniu, powiązanie między poziomem adiponektyny przed zajściem w ciążę a ryzykiem rozwoju cukrzycy ciążowej było bardzo silne. Siła tego powiązania wzrastała, im wyższe było BMI danej kobiety.

Rezultaty utrzymały się nawet wtedy, gdy naukowcy wzięli pod uwagę takie czynniki jak rodzinna historia cukrzycy, rasa, glukoza we krwi, nikotynizm, poziomy insuliny.

Cukrzyca ciążowa jest powszechna i może prowadzić do komplikacji porodowych oraz zaburzeń rozwoju płodu. Kobiety z tą przypadłością są o 3 razy bardziej zagrożone rozwojem cukrzycy typu 2 w życiu późniejszym.

Komentarze do: Wykryć ryzyko cukrzycy ciążowej jeszcze przed ciążą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz