Szukaj

Wtórna osteoporoza: więcej niż nam się wydaje

Podziel się
Komentarze5

Badanie przeprowadzone przez naukowców z SGH pokazuje, iż nie można wszystkich pacjentów z osteoporozą leczyć tak samo, bez znalezienia dokładnych przyczyny ich choroby. Albowiem, długoterminowe zażywanie silnych, ale nieadekwatnych leków, może być nieskuteczne, a w niektórych przypadkach nawet szkodliwe.Wtórna osteoporoza to powszechny, ale o wiele mniej znany typ tej samej choroby.

Osteoporoza wtórna dotyka kobiet i mężczyzn w każdym wieku i jest spowodowana pewnymi uwarunkowaniami medycznymi. Jej wynikiem jest utrata albo brak rozwoju masy kostnej.

Jeżeli jest nieleczona, może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Do osteoporozy wtórnej przyczyniają się: hiperkalciuria, nadczynność tarczyczcy, brak witaminy D, nadczynność przytarczyc oraz hipogonadyzm.


Aby przekonać się, jak powszechne są czynniki wtórnej osteoporozy na łonie populacji, dr Manju Chandran z Osteoporosis and Bone Metabolism Unit na SGH wraz ze swoim zespołem przyglądali się 400 pacjentom przez 2 lata.

Okazało się, że prawie połowy pacjentów z osteoporozą dotyczył co najmniej jeden czynnik choroby wtórnej. Warunki, które przyczyniają się do wtórnej osteoporozy, mogą nie być aż tak oczywiste i wymagają szczegółowych testów laboratoryjnych oraz dokładnego wywiadu lekarskiego.

Dr Manju Chandran mówi: okazało się, że 22% naszych pacjentów miało wysoki poziom wapnia w moczu (co można przypisać diecie bogatej w sód). 18,5% pacjenów miało niedobór witaminy D. 10,1% miało nadczynność tarczycy, a 10% mężczyzn cierpiało na hipogonadyzm albo niski poziom hormonów płciowych.

Komentarze do: Wtórna osteoporoza: więcej niż nam się wydaje (5)

Sylwusia333
Sylwusia333 23-03-2016 13:15

Wit D

5

Witam, czy zażywanie witaminy D uchroni mnie przed osteoporozą?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze