Szukaj

Wszystko jest zapisane w kartach - ludzka ewolucja wpływa na decyzje hazardzistów!

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców potwierdzają, że ewolucja i podstawowe techniki przetrwania stosowane przez naszych przodków to kluczowy czynnik wpływający na podejmowanie decyzji przez gracza o kontynuacji obstawiania zakładów. Jak twierdzą naukowcy, wyniki badań mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego niektóre formy leczenia nałogowych hazardzistów często okazują się nieskuteczne.W artykule opublikowanych niedawno w Frontiers in Psychology, naukowcy z McMaster University, University of Lethbridge i Liverpool John Moores University zbadali, jak wygrana lub przegrana wpływa na późniejsze decyzje hazardzistów.

Okazało się, że tak jak nasi przodkowie, hazardziści opierają się na swoich doświadczeniach, próbując przewidzieć, co może się zdarzyć w najbliższej przyszłości. Ta strategia jest jednak daremna w grach losowych, gdzie wynik jest zupełnym przypadkiem.

 - Jeśli podrzucasz monetę i pięć razy z rzędu wypadnie ci orzeł, masz silne poczucie, że za szóstym wypadnie reszka, ale szanse na to są dokładnie pół na pół - wyjaśnia Jim Lyons, profesor kinezjologii na McMaster University i główny badacz w projekcie. - Wyniki być może jako pierwsze dowodzą, że niektóre aspekty zachowania hazardzisty mogą być silnie związane z niezmiennymi, podstawowymi czynnikami neurobiologicznymi, które sterują naszą uwagą.W celu sprawdzenia swojej teorii, badacze przeprowadzili dwa eksperymenty.


W pierwszym z nich, uczestnicy zostali poproszeni o obserwację dwóch punktów podświetlanych w przypadkowej kolejności. Następnie, każdy uczestnik otrzymał pieniądze, i został poproszony o obstawienie, który punkt będzie podświetlony jako następny.

Uczestnicy otrzymywali wartość ich zakładów, niezależnie od wyniku. Zaobserwowano, że w przypadku wygranej, uczestnicy byli bardziej skłonni do kolejnych zakładów i obstawiania innego wyniku.

W drugim eksperymencie, uczestnicy zostali poddani analizie z partnerem. Podobnie jak w pierwszym doświadczeniu, gracze zatrzymywali wartość zakładów niezależnie od wyniku. Jak się okazało, poprawne obstawienie celu przez partnera było silnym bodźcem do kontynuowania zakładów i znów do obstawiania innego wyniku.

Weeks Dan, z University of Lethbridge, twierdzi, że ludzie nauczyli się modyfikować swoje zachowanie w oparciu o swoje doświadczenia w kontekście swojego położenia.

- Ludzie podejmują decyzję z dnia na dzień opierając się na doświadczeniach. Wyobraźmy sobie zbieranie jabłek w sadzie - gdy jabłka na pierwszym drzewie się skończą, to racjonalną decyzją jest przejście do następnego drzewa – komentuje Dan.

Profesor neuronauk Digby Elliott z Liverpool John Moores University dodaje: - Są to również ważne wskazówki sugerujące, że przynajmniej w niektórych przypadkach te zachowania mogą być odporne na obecnie stosowane strategie behawioralno-interwencyjne.

Zespół planuje zbadać, jaki wpływ ma wiek na ten rodzaj zachowania, ponieważ, jak sugerują, problem hazardu może być szczególnie dotkliwy w podeszłym wieku.

 

 


 

 

 

Komentarze do: Wszystko jest zapisane w kartach - ludzka ewolucja wpływa na decyzje hazardzistów!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz