Szukaj

Wspólna akcja profilaktyczna organizatorów kampanii

Podziel się
Komentarze0

„Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” oraz Ruchu Społecznego Polskie Amazonki (PARS). Bezpłatne badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C podczas „Nocy Profilaktyki” w Warszawie.


W sobotę, 22 czerwca, podczas Nocy Profilaktyki, która odbędzie się na dziedzińcu Urzędu Miasta przy Placu Bankowym 3/5 mieszkańcy Warszawy i okolic będą mogli bezpłatnie przebadać się w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Organizatorzy kampanii wraz z partnerem - Ruchem Społecznym Polskie Amazonki – przygotowali dla chętnych 300 testów anty - HCV.

Bezpłatne testy będzie można wykonać w specjalnie do tego przygotowanym autobusie do poboru krwi. Przez cały czas trwania wydarzenia czyli od godziny 14.00, aż do 20.00 w punkcie edukacyjnym na terenie dziedzińca będzie dyżurował ekspert, lekarz chorób zakaźnych, specjalizujący się w tematyce wirusowych zapaleń wątroby oraz edukatorzy z PARS. Z badań mogą skorzystać osoby w wieku od 18-60 lat, które dotychczas nie były leczone w tym kierunku. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C często jest określane cichym zabójcą, gdyż zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo.

– Zakażenie może przez kilkadziesiąt lat nie powodować żadnych dolegliwości. Najczęściej wykrywane jest przypadkowo, na przykład podczas akcji takiej jak ta – podkreśla dr Grażyna Cholewińska Szymańska konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa mazowieckiego (Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie). Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu.


- Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty - HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium. Nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu c może doprowadzić do marskości i rozwoju raka wątroby  – ostrzega Elżbieta Kozik, Prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki. - Do udziału w badaniach zachęcamy szczególnie osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, przeszły różnego rodzaju zabiegi medyczne, jak gastroskopia i kolonoskopia, usunięcie zęba czy znamienia; miały przetaczaną krew, bądź produkty krwiopochodne przed 1992 rokiem – powiedziała Elżbieta Kozik.


Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. Uwzględniając te szacunki należy się spodziewać, że w województwie mazowieckim przeciwciała anty- HCV mogą występować u około 100 000 mieszkańców a w samej Warszawie u ok. 30 000 osób.

WZW typu C zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych współczesnego świata. Hepatolodzy z Polskiej Grupy Ekspertów HCV zgodnie przyznają, że jeżeli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych, to w ciągu 20 lat dojdzie do licznych manifestacji późnych następstw WZW typu C. Wystąpią one u około 150 000 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy
Akcja realizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.

Osoby, które nie zdążą wykonać badania anty- HCV w ramach „Nocy Profilaktyki” będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań realizowanych w sieci DIAGNOSTYKA i SYNEVO. Lista placówek realizujących badania anty-HCV w ramach kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” dostępna jest na stronie www.wzwc.pl

****
Organizatorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” jest firma Roche Polska wraz z Partnerami: Polskimi Amazonkami Ruch Społeczny, Polską Grupą Ekspertów HCV, Fundacją „Gwiazda Nadziei”, Fundacją Edukacji Społecznej, Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatropopowymi „Hepa-Help”. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C poprzez wskazanie na powszechność
sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz mobilizacja Polaków do wykonywania testów na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi. Więcej o kampanii na stronie www.wzwc.pl.

Komentarze do: Wspólna akcja profilaktyczna organizatorów kampanii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz