Szukaj

Wpływ na wagę mają bakterie żyjące w jelitach

Podziel się
Komentarze0

Wyniki wielu poprzednich badań sugerowały, że naszą wagę warunkują czynniki genetyczne. Teraz badacze twierdzą, że geny decydują o rodzaju bakterii żyjących w naszych jelitach. To one bezpośrednio wpływają na naszą wagę.

Wyniki pochodzą z badań prowadzonych równolegle przez naukowców z Uniwersytetu Cornell w Nowym Jorku oraz King's College w Londynie. Badacze, którym przewodniczył profesor Tim Spector, tłumaczą, że wyniki badań otwierają drzwi do dalszych analiz. Tym razem naukowcy szukają probiotyku, który mógłby redukować ryzyko otyłości i związanych z nią chorób.

Bakteria chroniąca przed otyłością?

Na potrzeby badań, naukowcy przebadali mikroby obecne w ponad 1000 próbek kału, które pobranu od 416 par brytyjskich bliźniąt. Spośród tych 416 par, 171 miały identyczny skład próbki, ale 245 już nie. 171 par były w 100% zgodnych pod względem genów, podczas gdy 245 – tylko w zakresie około 50%.

Według naukowców, geny wpływają na rodzaj bakterii obecnych w jelitach, zwłaszcza na obecność bakterii Christensenellaceae. Jej odmiana, Christensenellaceae minuta, występuje zwłaszcza u szczupłych osób. Naukowcy wprowadzili tę bakterię do organizmów części badanych myszy. Okazało się, że tyły one mniej od myszy, które jej nie posiadały. Według lekarzy, może to oznaczać, że Christensenellaceae minuta zapobiega lub redukuje ryzyko otyłości.

- Niektóre bakterie w naszym organizmie mogą chronić przed otyłością. Ich obfitość zależy od naszych genów. To może być nowy kierunek walki z otyłością - twierdzi prof. Spector.

Właściwości jabłek Granny Smith

To nie pierwsze badania nad rolą dobrych bakterii w walce z otyłością. Wcześniej badacze udowodnili, że ich poziom wyrównują jabłka Granny Smith. Błonnik zawarty w tej odmianie jabłek dociera do okrężnicy w całości, nie poddaje się działaniu enzymów trawiennych.

- Wiele osób próbuje zmienić swój styl życia, zdrowo się odżywiają i uprawiają sport, ale to wciąż za mało, by utrzymać prawidłową wagę. Być może znaleźliśmy dla nich rozwiązanie tego problemu - mówi doktor Sean Davies z Uniwersytetu Nashville.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Wpływ na wagę mają bakterie żyjące w jelitach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz