Szukaj

Włochy: archeologowie prowadzą śledztwo nad zabójstwem popełnionym w starożytności

Podziel się
Komentarze0

Trzy szkielety bardzo brutalnie okaleczone, zostały odnalezione w trakcie wykopalisk w starożytnej fosie rzymskiej, we wschodnim regionie Modeny. Według archeologów, którzy prowadzą śledztwo, zabójstwo miało być popełnione 2000 lat temu.Nigdy nie jest za późno, żeby przeprowadzić śledztwo. Archeologowie z regionu Emilie-Romagne w Italii, prowadzą aktualnie śledztwo nad zabójstwem, które ma ponad 2000 lat.

Szkielety ofiar, dwójki dorosłych i dziecka, zostały odnalezione na wschodzie miasta Modena, w czasie wykopalisk. Według władz odpowiedzialnych za te prace, masakra ta być może będzie wkrótce potrzebowała pomocy policji naukowej, aby pogłębić analizy odnalezionych resztek.

Obserwacje prowadzone przez archeologów z Surintendance pour le Patrimoine Archéologique, ujawniły potężne okaleczenia na ciałach ofiar.

Najstarszy szkielet, około 30-letniego człowieka, jest pozbawiony wszystkich kości poczynając od miednicy w dół, a także ma nadgarstki skrępowane za plecami. Młodszy szkielet ma bardzo głębokie cięcia na kościach nóg, a jego klatka piersiowa jest nieobecna.


Na tę chwilę, ciężko jest jednakże stwierdzić, czy te okaleczenia sprowokowały śmierc ofiar. Brak reakcji zapalnej w zachowanych częściach wskazuje, że rozczłonkowanie musiało być dokonane w momencie zgonu albo natychmiast po, podkreśla antropolog Milani Vania, w wywiadzie dla National Geographic. Milani Vania odpowiada za badanie pozostałości szkieletów.

Teoria grobu została wykluczona

Według ekspertów, ciała miały być rzucone do fosy, a następnie pokryte kamieniami i fragmentami amfor. Hipoteza, według której chodzi o przerażające zabójstwo, jest jak najbardziej wiarygodna, ocenia Gianfranco Purpura, profesor prawa rzymskiego na Uniwersytecie w Palermo.

Poza tym, resztki zostały znalezione w pobliżu miasta, tuż obok drogi publicznej, co pozwala myśleć, iż chodzi o akt dokonany pod wpływem poważnych, niekontrolowanych zaburzeń, wyjaśnia jeszcze specjalista. Naukowcy już teraz odrzucili hipotezę, iż chodziło o grób wspólny, ponieważ w tamtej epoce w zwyczaju była kremacja zmarłych, o czym świadczą groby kremacyjne, odkryte na cmentarzu w tym regionie.

Hipoteza tragicznego wydarzenia, osobistego wymierzenia sprawiedliwości, jest w tym momencie bardziej prawdopodobna. Z całą pewnością może chodzić o zbrodnię popełnioną z powodu kłótni rywalizujących ze sobą rodzin, albo jeszcze o egzekucję niewolników przez wojowniczego, bezlitosnego pana.

Komentarze do: Włochy: archeologowie prowadzą śledztwo nad zabójstwem popełnionym w starożytności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz