Szukaj

Witamina B redukuje ryzyko udaru mózgu czy nie?

Podziel się
Komentarze0

Badacze z Zhengzhou University w Chinach donoszą, iż suplementy witaminy B zdają się skutecznie redukować ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Badanie ukazało się w Neurology. Wiemy już, że suplementy witaminy B są dobre dla zdrowia z wielu względów: pomagają redukować stres, lęk, depresję, demencję, ryzyko choroby serca oraz choroby Alzheimera.Prof. Xu Yuming, autor najnowszych prac, dodaje: - Uważam, że istniejące badania dochodziły do sprzecznych wniosków, jeżeli chodzi o suplementy witaminy B i ryzyko udaru mózgu oraz zawału serca.

Niektóre badania sugerowały, że suplementy te mogą wręcz podnosić to ryzyko.

Aby więc znaleźć odpowiedzi na te wątpliwości, prof. Yuming przeanalizował 14 randomizowanych prób klinicznych, obejmujących w sumie ponad 54 000 ludzi, obserwowanych przez pół roku.

Wszystkie badania porównały użycie suplementów witaminy B z placebo.


Zarejestrowano w sumie 2 471 przypadków udaru. Analizy ujawniły zaś, że uczestnicy badań, którzy zażywali suplementy witaminy B, byli o 7% mniej zagrożeniu udarem mózgu w porównaniu do osób zażywających placebo albo bardzo niskie dawki witaminy B.

Natomiast zażywanie suplementów witaminy B nie zredukowało ciężkości udaru mózgu, ani też ryzyka zgonu.

Poza tym stwierdzono, że suplementy witaminy B9, która znajdowana jest często w wzbogacanych płatkach śniadaniowych, właściwie redukują efekty witaminy B na ryzyko udaru mózgu.

Dalej – witamina B12 zdaje się w ogóle nie wpływać na ryzyko udaru mózgu.

Prof. Yuming dodaje: - Efekt działania suplementów witaminy B na ryzyko udaru mózgu zdaje się zależeć od wielu czynników, takich jak na przykład istniejąca już przewlekła choroba nerek czy wysokie ciśnienie krwi, jak również leki, które zażywa dany pacjent.

Ostatnie badania wskazały także, że mimo iż udar mózgu najczęściej dotyczy osób po 65 roku życia, to także coraz młodsza populacja jest coraz bardziej zagrożona tą bardzo niebezpieczną dla życia patologią.

Komentarze do: Witamina B redukuje ryzyko udaru mózgu czy nie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz