Szukaj

Wirusy zabijające bakterie – alternatywa do antybiotyków?

Podziel się
Komentarze0

Centrum Analiz Strategicznych we Francji opowiada się za badaniami nad wirusami pożerającymi bakterie. Z pewnością byłaby to bardzo dobra inicjatywa, zwłaszcza w świetle niedawno obchodzonego europejskiego dnia wrażliwości na dobre posługiwanie się antybiotykami. Coraz więcej bakterii nabywa bowiem odporności na antybiotyki, czego przyczyną jest nadmierne bądź niewłaściwe stosowanie tych molekuł.Co więcej, nie mamy żadnej innej metody terapeutycznej, która mogłaby rozwiązać ten problem. Pojawia się więc coraz więcej infekcji nieuleczalnych, które prowadzą do amputacji albo nawet do zgonów pacjentów.

Centrum Analiz Strategicznych proponuje więc rozwinięcie badań nad bakteriofagami, które są wszechobecne w naszym środowisku i w naszych jelitach.

Bakteriofagi, czyli wirusy zjadające bakterie, charakteryzują się bardzo dużą swoistością, a to oznacza, że namierzają bakterie patogenne, odpowiedzialne za infekcje, oszczędzając „dobre bakterie”.

Jednakże, taka terapia nie jest zupełną nowością. Po raz pierwszy została użyta we Francji w 1919 roku w celu leczenia infekcji bakteryjnych. Ale taki typ leczenia został zarzucony, ponieważ pojawiły się antybiotyki, a jego skuteczności dotyczyły spore kontrowersje.

W rzeczywistości, w epoce, kiedy medycyna nie była jeszcze aż tak rozwinięta, produkty złej jakości i niewłaściwe wskazania zadziałały na niekorzyść tej metody. Co nie zmienia faktu, że w krajach Europy Wschodniej i byłego ZSRR w dalszym ciągu ją stosowano, z dobrymi rezultatami w dodatku.

W krajach zachodnich natomiast niektórzy lekarze uciekali się do jej pomocy w przypadkach „impasu terapeutycznego”, tzn. w momentach, gdy zawodziły wszelkie inne strategie.

Do tej pory, trzy badania przeprowadzone na ludziach, w Stanach Zjednoczonych, w Belgii i w Zjednoczonym Królestwie wykazały, że fagoterapia jest skuteczna i bezpieczna. Centrum Analiz Strategicznych sugeruje więc, żeby władze zdecydowały się na dofinansowanie solidnych badań klinicznych, aby potwierdzić rezultaty wspomnianych prac oraz sprecyzować, na jakim polu dokładnie fagoterapia może być stosowana.

Komentarze do: Wirusy zabijające bakterie – alternatywa do antybiotyków?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz