Szukaj

Więksi i zdrowsi: wzrosła średnia wysokość mieszkańca kontynentu europejskiego!

Podziel się
Komentarze0

Wzrost Europejczyka powiększył się o zaskakujące 11 cm od wczesnych lat 70-tych XIX wieku do 1980 roku. Jest to dobrym odzwierciedleniem wyraźnego postępu opieki zdrowotnej i stanu zdrowia obywateli zamieszkujących tereny Europy. Są to informacje zaczerpnięte z wyników najświeższych badań, opublikowanych w poniedziałek w tym tygodniu.Wbrew przewidywaniom okazało się, że okres wielkiego kryzysu (1929 -1933) oraz okres obydwu wojen światowych, kiedy to powszechne było ubóstwo, racjonowanie żywności i niewygoda, nie powstrzymały "średniego wzrostu" przeciętnego Europejczyka przed zdobywaniem kolejnych centymetrów.

Tak dynamicznie podwyższenie wzrostu przeciętnego Europejczyka związane może być z decyzją wielu rodzin o ograniczeniu liczby potomstwa. Badacze mówią, że mniejszy rozmiar rodziny jest związany z większą średnią wysokością jej członka.

Timothy Hatton, profesor ekonomii na University of Essex w Wielkiej Brytanii twierdzi, że coraz to pokaźniejsza  budowa ciała człowieka jest kluczową oznaką coraz lepszego stanu zdrowia badanej populacji. Dodaje, że ekstra 10 cm, jakie przybyło w górę przeciętnemu mężczyźnie w Europie w ciągu ostatnich stu lat, wskazują na wyraźną poprawę poziomu opieki zdrowotnej.


W badaniu opublikowanym online na stronie czasopisma Oxford Economic Papers, zwrócono uwagę na dane dotyczące wzrostu mężczyzn w wieku 21 lat od 1870 aż do około 1980 w 15 europejskich krajach. W badaniu wzięto pod uwagę jedynie mężczyzn ze względu na trudność w zdobyciu danych na temat wzrostu kobiet w historii.

Dane dotyczące wzrostu mężczyzn na przestrzeni ostatniej dekady brane były z przeprowadzonych ankiet, podczas gdy dane starszych roczników zdobywano dzięki informacjom o wzroście wykazywanych podczas poboru do wojska.

Badacze odkryli podniesienie się wzrostu w ciągu ostatniego wieku. Prawda jednak jest taka, że na przestrzeni wcześniejszych lat tendencja była taka sama. Na przykład w Hiszpanii średnia wysokość mężczyzny wzrosła o około 12 cm od roku 1871 do 1875. W tym samym okresie w Szwecji wzrost od średnich 170 cm podniósł się o całe 10 cm.

Naukowcy twierdzą że większy średni wzrost był bardziej zależny od mniejszej rozrodczości i mniejszego rozmiaru rodzin niż od postępu w medycynie i w opiece zdrowotnej. Nie zapominają jednak o takich czynnikach jak większy przychód na jednego mieszkańca, sanitarne warunki życia, lepsza edukacja na temat zdrowia i lepszy system opieki zdrowotnej.

Komentarze do: Więksi i zdrowsi: wzrosła średnia wysokość mieszkańca kontynentu europejskiego!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz