Szukaj

Wegetariańska dieta i ćwiczenia redukują ryzyko cukrzycy u Afroamerykanów

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania sugerują, że przestrzeganie diety wegetariańskiej i programu ćwiczeń przynajmniej trzy razy w tygodniu, w sposób znaczący redukuje ryzyko cukrzycy pośród Afroamerykanów, którzy generalnie są dwa razy bardziej zagrożeni cukrzycą niż ludność biała, pochodzenia niehiszpańskiego.


Badanie to przeprowadziła doktor Serena Tonstad, profesor na Loma Linda University w Kalifornii. Prace te zostały przedstawione w wersji online magazynu Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases.

Doktor Tonstad i jej koledzy odkryli, że w porównaniu do czarnych nie-wegetarian, czarni weganie (weganie, czyli niejedzący zwierzęcych produktów, nawet jajek oraz produktów mlecznych), byli o 53% mniej zagrożeni cukrzycą.

Badacze odkryli również, że czarni ludzie, którzy ćwiczyli trzy albo więcej razy tygodniowo, w porównaniu do ćwiczeń raz w tygodniu albo w ogóle, byli o 35% mniej zagrożeni przez tę chorobę. Badania te są bardzo zachęcające, jeśli chodzi o zapobieganie cukrzycy na łonie czarnej populacji, która jest podatna na cukrzycę bardziej niż inne populacje.

Dla celów badania, naukowcy przyjrzeli się danym uzyskanym dzięki obserwacjom nad 7 172 czarnymi Afroamerykanami, wszyscy byli Adwentystami Dnia Siódmego i brali udział w badaniu Adventist Health Study-2.


Adwentyści Dnia Siódmego to protestanci, którzy przestrzegają diety wegetariańskiej i nie piją alkoholu, a także nie używają tytoniu. Są oni bardzo poszukiwani we wszelkich tego typu badaniach nad związkiem cukrzycy i diety, ponieważ styl życia jaki wiodą sprawia, że w danych jest mniej mylących zmiennych, które mogą wpłynąć na rezultaty.


Uczestnicy badania uzupełnili kwestionariusz, w którym były pytania na temat ponad 100 typów jedzenia. Badani musieli wskazać jak często jedzą dany produkt. Według rezultatów, badacze pogrupowali ich w zależności od typu diety.

Pani doktor Serena Tonstad przeanalizowała również dane od 34 215 nie czarnych Adewentystów i odnalazła podobny wzór między redukcją ryzyka dla diabetyków i dietą wegetariańską. Badacze mówią, że te wyniki potwierdzają silny związek między przestrzeganiem diety wegetariańskiej i redukcją ryzyka cukrzycy. 

Jak mówi pani doktor, jeden powód, który mógłby wyjaśniać, dlaczego dieta wegetariańska może chronić przed cukrzycą, jest fakt, że zawiera ona większą proporcję produktów zawierających włókna pokarmowe, takie jak owoce i warzywa. Jak również pełne ziarna, fasola i inne warzywa, które znane są z tego, że poprawiają kontrolę glikemii, co oznacza spowolnienie absorpcji cukrów oraz redukcję ryzyka cukrzycy.

Wydział Department of Health and Human Services ocenia, że Afroamerykanie są nie tylko bardziej zagrożeni zachorowaniem na cukrzycę, ale również bardziej prawdopodobne jest to, że doświadczą komplikacji związanych z tą chorobą, takich jak schyłkowa niewydolność nerek oraz amputacja dolnych kończyn.

Jak mówi doktor Tonstad, dieta wegetariańska może być dobrym sposobem na zapobieganie cukrzycy na łonie czarnej populacji.

Komentarze do: Wegetariańska dieta i ćwiczenia redukują ryzyko cukrzycy u Afroamerykanów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz