Szukaj

Wczesny biomarker raka trzustki zidentyfikowany

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z University of California, San Diego School of Medicine i Moores Cancer Centre zidentyfikowali nowy biomarker oraz cel terapeutyczny w leczeniu raka trzustki, będącego częstą chorobą śmiertelną. Nadal nie opracowano jeszcze niezawodnego sposobu jej wczesnego wykrywania, ani zabiegów terapeutycznych. Dokument został opublikowany 15 maja w Cancer Research.Gruczolakorak przewodowy trzustki (PDAC) jest czwartą, ze względu na częstotliwość występowania, śmiertelną chorobą nowotworową. Średnia szansa na przeżycie wśród ostatnio zdiagnozowanych pacjentów wynosi mniej niż rok. Szanse na przeżycie 5 lat ma natomiast zaledwie 3 do 5 procent chorych. Dlatego też biomarkery, które mogą zidentyfikować PDAC w początkowym stadium rozwoju i które mogłyby przyczynić się do opracowania odpowiednich leków, są pilnie potrzebne.

„Odkryliśmy, iż kinaza zwana PEAK1 jest aktywowana w bardzo wczesnym stadium raka trzustki,” twierdzi główny autor Jonathan Kelber, doktor filozofii z UCSD Department of Pathology i Moores Cancer Center. „Białko to zostało wyraźnie wykryte w biopsji nowotworów złośliwych u ludzi chorych – na poziomie genu i białek – w takim samym stopniu, jak w modelach myszy.”

PEAK1 to rodzaj kinazy tyrozynowej – enzym, rodzaj białka, który przyspiesza reakcje chemiczne oraz działa niczym włącznik i wyłącznik dla wielu funkcji komórkowych. Fakt, że ilość PEAK1 zwiększa się podczas zachorowań na PDAC u ludzi oraz, że jej katalityczna aktywność jest istotna w rozprzestrzenianiu się komórek PDAC, czyni z niej znaczącego kandydata na biomarker.


Oprócz wykazania, iż poziom PEAK1 wzrasta wraz z rozprzestrzenianiem się PDAC, naukowcy odkryli, że PEAK1 jest niezbędna, by rak mógł rosnąć i tworzyć przerzuty.


„PEAK1 jest kluczowym centrum komunikacyjnym, regulującym migracje komórek oraz ich rozprzestrzenianie się,” wyjaśnia Kelber. „Podczas przedklinicznych badań przeprowadzonych na myszach odkryliśmy, iż jeśli wyeliminuje się PEAK1 w komórkach PDAC, tworzą one znacznie mniejsze guzy, a także nie są w stanie efektywnie tworzyć przerzutów.”

Zespól naukowców, kierowany przez głównego badacza Richarda Klemke, doktora filozofii, profesora patologii w UCSD, analizował ogromną ilość baz danych dotyczących profili ekspresji genów, by odkryć obecność PEAK1 w PDAC. Wyniki badań zostały potwierdzone poprzez poziom białek w próbkach z biopsji przeprowadzonej na pacjentach przez doktora medycyny z UCSD Department of Surgery at Moores Cancer Center – Michaela Bouvet, oraz w modelach myszy opracowanych przez Andrew M. Lowy'ego, również doktora medycyny z tej samej instytucji.

Podczas gdy ilość wielu białek zwiększa się w wyniku wystąpienia raka trzustki, można odnotować umiarkowany sukces w identyfikacji tych, które zahamowane, posiadać mogą potencjał w klinicznie zatwierdzonej terapeutyce. Jednakże, naukowcy odkryli również, iż zahamowanie zależnych od PEAK1 sygnałów uczula komórki PDAC na chemioterapię oraz immunoterapię.

„Szanse na przeżycie dla pacjentów z rakiem trzustki pozostają niskie,” przyznaje Bouvet. „Dlatego wczesne wykrywanie oraz nowatorskie strategie leczenia są bardzo ważne, jeśli mamy zamiar  poczynić postęp w walce z rakiem trzustki. Jako że obecne terapie są często nieskuteczne, naszą nadzieją jest to, iż wnioski z tych badań otworzą nową drogę działań mających na celu wprowadzenie inhibitorów PEAK1 do klinik.”

Komentarze do: Wczesny biomarker raka trzustki zidentyfikowany

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz