Szukaj

Wczesne interwencje w cukrzycy ograniczają ryzyko choroby serca

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania zamieszczone w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolisme pokazują, iż dwie terapie, które spowalniają rozwój cukrzycy, mogą także uchronić pacjentów przed chorobą serca. Naukowcy z University of Miami’s Miller School of Medicine przestudiowali efekt intensywnych zmian w stylu życia oraz zażywania metforminy (lek antycukrzycowy) na poziomy cholesterolu i trójglicerydów u pacjentów.Ich projekt naukowy był częścią programu Diabetes Prevention Program, kierowanego przez National Institutes of Health w USA.

Wnioski są jednoznaczne: obydwie strategie powodują pozytywne zmiany w poziomie cząstek, które niosą cholesterol i trójglicerydy w krwiobiegu. Zmiany te obniżają ryzyko powstawania płytek blokujących naczynia krwionośne.

Są to ważne informacje, biorąc pod uwagę fakt, że choroby serca to najważniejsza przyczyna zgonu i upośledzenia u diabetyków.

Okazuje się, że te terapie, które są stosowane do spowolnienia rozwoju cukrzycy, pozwalają zapobiec także chorobie serca. Wnioski te wysnuto na podstawie próby klinicznej, w której przeanalizowano próbki krwi od 1 645 osób z upośledzoną tolerancją glukozy.


Uczestników przypadkowo umieszczono w 3 grupach: jedna zażywała metforminę, druga placebo, a trzecia wprowadziła intensywne zmiany do swojego stylu życia.

Porównano próbki krwi pobrane na początku i na końcu badania, po roku obserwacji.

Ludzie, którzy zmienili swój styl życia, doświadczyli spadków poziomów trójglicerydów oraz cząstek, które przenoszą ten rodzaj tłuszczu we krwi.

Zarówno zażywanie metforminy, jak i zmiany w stylu życia, były powiązane z redukcją poziomów protein LDL (ang. low-density lipoprotein), które niosą cholesterol i przyczyniają się do tworzenia płytek.

W obydwu grupach stwierdzono także większe poziomy HDL (ang. high-density lipoproteins), czyli postaci cholesterolu, która redukuje ryzyko choroby serca.

Komentarze do: Wczesne interwencje w cukrzycy ograniczają ryzyko choroby serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz