Szukaj

Wąglik: w jaki sposób toksyna powoduje chorobę?

Podziel się
Komentarze0

Amerykańscy naukowcy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) i National Heart, Lung, and Blood Institute właśnie zidentyfikowali komórki w dwóch odrębnych częściach ciała, w które celuje toksyna wąglika, powodując w ostateczności chorobę, a w niektórych przypadkach nawet śmierć.Ich odkrycia zostały opisane w artykule w Nature. Oparto je o testy przeprowadzone na myszach. Rezultaty tych badań być może przyczynią się do opracowania nowych leków przeciwko wąglikowi.

Wąglik jest powodowany przez bakterię zwaną laseczką wąglika (Bacillus anthracis), która produkuje dwie śmiertelnie niebezpieczne toksyny: czynnik letalny (ang. lethal factor, LF) i cya związaną z produkcją czynnika obrzęku (ang. edema factor, EF).


Kiedy B. anthracis zaraża zwierzę lub człowieka, obydwie toksyny wiążą się z receptorami komórek zaatakowanego organizmu.

Amerykanie posłużyli się dwoma typami laboratoryjnych myszy: jednemu brakowało receptora toksyny wąglikowej, a drugiemu nie. W ten sposób naukowcy mogli porównać postępowanie choroby u gryzoni.

Okazało się, że śmierć wywołana wąglikiem jest spowodowana najpierw przez czynnik letalny, który namierza komórki serca oraz komórki mięśniowe wokół naczyń krwionośnych, a następnie czynnik obrzęku, który namierza wątrobę.

Rezultaty tego badania pomogą naukowcom, którzy studiują wąglika u ludzi. Informacja, które komórki organizmu są atakowane przez toksyny wąglikowe, pomoże opracować nowe leki, które zredukują szkody wyrządzone w tych komórkach.

Komentarze do: Wąglik: w jaki sposób toksyna powoduje chorobę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz