Szukaj

W skrócie: Senat autoryzuje badania nad embrionami

Podziel się
Komentarze0

Francuski Senat właśnie zgodził się na badania nad embrionem oraz komórkami macierzystmi embrionalnym. Pozwolenie to jest niezgodne z opinią rządu francuskiego. Ale, zanim pozwolenie to wejdzie w życie, musi najpierw przejść przez Zgromadzeniem Narodowym.Senat przyjął, w pierwszym czytaniu, projekt prawa odnoszącego się do bioetyki. Przeciwnie do zdania rządu francuskiego, senatorzy głosowali za zniesieniem zakazu przeprowadzania badań nad embrionem oraz nad embrionalnymi komórkami macierzystymi.

Aktualnie, ten typ badań jest zakazany we Francji, o ile nie przyznano specjalnego pozwolenia. Uznając, że taki układ znacznie osłabia badania francuskie, Senat pozwolił więc na użycie embrionów oraz macierzystych komórek embrionalnych, stosunkiem głosów 187 do 142, podczas gdy zakaz tez został podtrzymany w głosowaniu deputowanych, w lutym 2011 roku.


Ramy pozostają bardzo restrykcyjne

Jednakże, warunki takich badań będą również bardzo ściśle określone. Badanie więc będzie dozwolone jedynie wtedy, gdy okaże się, że macierzyste komórki embrionalne mają większy potencjał jeśli chodzi o terapię niż inne typy komórek macierzystych (dojrzałych).

Aktualnie, ponad 150 000 embrionów ma być zakonserwowanych i zamrożonych dla celów badań.

Inna rewolucja przegłosowana przez francuski Senat: prokreacja medycznie wspomagana będzie dozwolona dla wszystich par (wliczając w to także pary homoseksualne). Przed defintywnym przyjęciem tego prawa, tekst powinien również przejść przez ręce Zgromadzenia Narodowego.

Komentarze do: W skrócie: Senat autoryzuje badania nad embrionami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz