Szukaj

W skrócie: analiza DNA w stanie nieważkości dla przyszłych misji na Marsa

Podziel się
Komentarze0

Badacze przygotowują się do lotów w stanie nieważkości… aby dowiedzieć się, czy możliwa jest analiza DNA w takich warunkach. Rezultaty mogą być cenne dla oceny zagrożeń związanych z promieniowaniem, na które będą narażeni astronauci w drodze w kierunku Marsa.Homo sapiens jeszcze nie chodził po Marsie, w przeciwieństwie do tego, co mogłyby nam sugerować niektóre ostatnie obrazki. Ale z pewnością dojdzie do tego w ciągu XXI wieku.

Na nieszczęście, nawet jeśli astronauci używają magnetycznej bańki, aby chronić siebie w czasie podróży, promieniowanie kosmiczne pozostaje zagrożeniem dla zdrowia astronautów, którym uda się wylądować na marsjańskim lądzie.

Bardzo dobrze można zrozumieć, że urządzenie do analizy DNA w stanie nieważkości albo w stanie słabej grawitacji, byłoby bardzo ważnym atutem pozwalającym ocenić wpływ promieniowania jonizującego. To właśnie dlatego dwóch badaczy z Louisiana Tech University opracowało takie urządzenie, które ma pomóc w nadzorowaniu zdrowia astronautów.


W bardzo krótkim czasie, naukowcy planują przeprowadzenie testów nad zatoką Meksykańską, w samolocie NASA ze słynnego Johnson Space Center w Houston. Przewiduje się czterdzieści lotów zero-G, które oferują około 20 sekund nieważkości, aby przeprowadzić pomiary.

Jak uważa Collin Tranter, doktorant pracujący nad analizatorem DNA, niska grawitacja może spowodować pojawienie się każdego rodzaju nieprzewidzialnych problemów.

Mam nadzieję, mówi naukowiec, że nasz system będzie mógł nauczyć nas nieco więcej na temat działania promieniowania kosmicznego na DNA i na komórki, co doprowadzi do podejmowania nieco pewniejszych wyborów w dziedzinie badawczych podróży kosmicznych podejmowanych przez ludzi. Nasze laboratorium przestudiowało już niektóre skutki działania promieniowania na DNA, takie jak ekspozycja na promienie UV, ale na ziemi nie ma niczego, co można by porównać do warunków, które mamy nadzieję przestudiować poza atmosferą ziemską.

Komentarze do: W skrócie: analiza DNA w stanie nieważkości dla przyszłych misji na Marsa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz