Szukaj

W jaki sposób odrastają nam paznokcie?

Podziel się
Komentarze0

Badacze z NYU Langone Medical Center wyjaśniają, jak to się dzieje, że odrastają nam paznokcie. Prace ukazały się w Nature. Odkrycie to być może przyczyni się w przyszłości do opracowania technik pobudzania odrastania utraconych kończyn u ludzi, choć na razie droga do tego długa i wyboista. Badacze wykazali w każdym razie, że paznokcie ssaków posiadają ukrytą, bardzo tajemniczą populację komórek.Prof. Mayumi Ito mówi: - Wszyscy wiemy, że paznokcie rosną stale. Ale nikt nie wie dlaczego. Obserwowaliśmy więc pazury myszy i stwierdziliśmy, że te nie zawsze odrastały.

Dalsze obserwacje pozwoliły stwierdzić, że kiedy tkanka obecna pod paznokciem odpadała wraz z nim, paznokieć nie odrastał. W nabłonku tym naukowcy odkryli niewielką grupę komórek macierzystych – właśnie tych, które przekształcają się w inne komórki, z których powstanie nowy paznokieć, kiedy stary jest utracony.

Naukowcy sugerują, że mechanizm ten jest podobny – choć mniej zaawansowany – do mechanizmu istniejącego u salamandry, która jest w stanie odbudować utraconą kończynę.


Prof. Ito podkreśla: - Podobieństwa mnie oszołomiły. Sugeruje to, że ludzie także mają częściowy mechanizm regeneracji, podobny do tego, który mają płazy.

Aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie tych komórek macierzystych, naukowcy postanowili znaleźć mechanizm molekularny, odpowiedzialny za tę regenerację. Rezultaty wykazały, że chodzi tutaj o rodzinę protein Wnt, która odgrywa kluczową rolę w poroście włosów, w rozwoju ścięgien i rozwoju kości.

Prof. Ito opisuje: - Kiedy w amputowanych opuszkach palców myszy zablokowaliśmy drogę sygnalizacji Wnt, paznokcie i kości nie odrosły.

Naukowcy wykazali też, że można manipulować drogą Wnt, aby stymulować regenerację kości i paznokci nawet w przypadkach poważnych amputacji, poza opuszkiem palca.

Okazuje się więc, że proteiny te, niezbędne w regeneracji, być może któregoś dnia posłużą do stymulowania odrastania utraconych członków.

Jednak nie wszyscy naukowcy są tak optymistycznie nastawieni: płazy mogą zregenerować całkowicie utracony palec, ale ludzie i płazy rozwinęły całkowicie odmienne mechanizmy regeneracji. Dlatego stymulacja odrastania utraconych członków u człowieka może być o wiele bardziej skomplikowana niż u salamandry.

Komentarze do: W jaki sposób odrastają nam paznokcie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz