Szukaj

W jaki sposób czerwone wino może zapewnić ci dłuższe życie?

Podziel się
Komentarze0

Rezweratrol jest zawarty w skórce winogron, w czerwonych winogronach i w innych produktach roślinnych. Związek ten jest znany z tego, że przedłuża spodziewaną długość życia u niektórych modeli zwierzęcych. A jednak, jego mechanizmy działania pozostają jeszcze nieznane. Naukowcy do klasycznego schematu, który zakłada wpływ genu Sirt1, a także sirtuin, dokładają jeszcze wpływ enzymu AMPK.Jeżeli uda się lepiej zrozumieć aktywność, sugerują naukowcy, być może uda się opracować nowe lekarstwa.

Fontanna młodości w zasięgu ręki?

Być może, rezweratrol może być taką fontanną. Albowiem, nowe badanie, opublikowane w przeglądzie naukowym Cell Metabolism, właśnie nieco rzuciło światło na nowe elementy jego działania.

Jak się okazuje, rezweratrol ma sprzyjać aktywności mitochondrialnej, która dostarcza energii do komórki. Ale jego rola ma być niebezpośrednia: ma on aktywować enzym AMPK, czyli AMP-activated protein kinase. Enzym ten jest związany z metabolizmem energetycznym.

Rezweratrol znany jest z tego, że przedłuża życie drożdży, robaków oraz much. Badania wykazały, że przede wszystkim aktywuje gen Sirt1, który stymuluje mitochondria, leżące u źródła protein z rodziny sirtun.

U gryzoni, gen ten chroni przed szkodliwymi efektami diety hiperlipidowej. Na przykład, chodzi tutaj o lepszą kontrolę glikemii. Ale na dzień dzisiejszy, żadne badania jeszcze nie przebadały skutków braku genu Sirt1 u ssaków, ponieważ myszy genetycznie zmodyfikowane umierają jeszcze przed narodzeniem.

Badacze z uniwersytetu University of Harvard, którymi kierował doktor David Sinclair, w końcu pokonali tę przeszkodę stwarzając gryzonie, które nie mają już genu Sirt1, kiedy poda im się w zastrzyku lek tamoksiflen. Tamoksiflen jest medykamentem stosowanym przede wszystkim przeciwko rakowi piersi.


W wyniku tego doświadczenia, doktor David Sinclair stwierdził, że potrzebne było zaledwie 2 tygodnie, żeby doświadczenie powiodło się u drożdży, a pięć ... lat, żeby doświadczenie powiodło się u myszy.


Ale dzięki temu, badacze mogli skoncentrować swoją uwagę na mechanizmach rezweratrolu u gryzoni, a także zmierzyć się z różnymi teoriami. Jedna z tych teorii zakłada, że rezweratrol nie ma żadnego wpływu na gen Sirt1, ale działa bezpośrednio na poziomie enzymu AMPK.

Aby więc wyjaśnić tę kwestię, naukowcy z University of Harvard podali swoim myszom laboratoryjnym niskie dawki rezweratrolu, w zastrzykach. I okazało się, że gryzonie bez genu Sirt1 nie doznały żadnych zmian w metabolizmie mitochondrialnym, ani nawet w stężeniach enzymu AMPK.

I na odwrót, myszy z tym genem doznały znaczącej poprawy w metabolizmie energetycznym, co zostało skorelowane dodatkowo ze wzrostem stężenia enzymu AMPK. Ale jedynie w komórkach wyrażający sirtuny, które są owocem aktywności genu Sirt1.

Od rezweratrolu, poprzez gen Sirt1, do AMPK

Okazuje się więc, chodzi tutaj o kaskadowy mechanizm działania, kiedy jeden element zależy od drugiego. Aktywacja genu Sirt 1 przez rezweratrol wywołuje syntezę sirtuin, które ze swej strony sprzyjają enzymowi AMPK, który sam z kolei reguluje metabolizm energetyczny komórki.

W wysokich dawkach, rezweratrol ma działania niepożądane, nawet jeśli charakteryzuje się, dla wszystkich myszy, wysoką ilością enzymu AMPK. Komórki stają się wtedy zbyt podatne na przedwczesną śmierć. Skutkuje to również złym zużywaniem składników energetycznych.

Oto więc badanie, które nieco wyjaśnia mechanizm działania rezweratrolu oraz roli genu Sirt1 w przedłużaniu życia.

Pewna firma farmaceutyczna już teraz testuje molekułę, która aktywuje gen, w celu zwalczania cukrzycy typu 2, a także innych chorób związanych z wiekiem. Ale pozostaje jeszcze wiele punktów, które czekają na wyjaśnienie, zanim będziemy mogli w ogóle mieć nadzieję, iż doczekamy się kiedyś prawdziwej pigułki wiecznej młodości w postaci rezweratrolu.

Na tę chwilę, zachowajmy ostrożny optymizm.

Przypomnijmy jeszcze, że czerwone wino, mimo że ma pewne korzystne działania dla zdrowia, i zawiera ten magiczny związek, powinno być konsumowane z umiarkowaniem. Jak wszystko, zresztą.

Komentarze do: W jaki sposób czerwone wino może zapewnić ci dłuższe życie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz