Szukaj

Uzależnienie – tak rodzice chronią swoje dzieci

Podziel się
Komentarze0

Alkohol, papierosy, niezdrowe jedzenie: rodzice grają kluczową rolę w wychowaniu swoich dzieci. Powinni być dla nich jak najlepszych przykładem i pokazywać co warto, a czego nie warto próbować. Środowisko rozstrzyga, genetyczne czynniki nie są aż tak ważne.Czym jest uzależnienie z naukowego punktu widzenia?

Przeprowadzone na mózgu badania pokazują jak powstaje uzależnienie: brak kierowania pozytywnymi mechanizmami oraz sposób postępowania.

Tak samo jak pocałunek dwóch zakochanych osób, ucałowanie dziecka przez rodzica odbierane jest przez mózg jako pozytywne uczucie, poprzez wytwarzanie hormonu szczęścia.

Nie tylko działanie odbierane jest jako znak i odczytywane jako pozytywne lub negatywne. Podobnie jest także z jedzeniem lub piciem.

Problem to kwestia przyzwyczajenia: ciało wymaga od nas dostarczenia pozytywnych czynników. Rosnące żądania mogą również doprowadzić do obsesyjnego uzależnienia lub nałogu.

Co może uzależnić?

Alkohol oraz tytoń są od wielu tysięcy lat znanymi i dzięki społecznemu przyzwoleniu łatwo dostępnymi narkotykami.


Nikotyna zawarta w papierosach oraz alkohol mogą, wpływając na mózg, zmieniać wrażliwe procesy przemiany materii i dawać tylko pozorne szczęście.


Inne substancje często imitują wytwarzane przez ludzki organizm hormony czy substancje. Jednak różne lekarstwa czy nielegalne narkotyki mają o wiele silniejsze działanie niż naturalnie wytwarzane przez organizm substancje.

W Niemczech alkohol oraz nikotyna to najczęstsze przyczyny uzależnień u dzieci. Także i sposób postępowania może uzależniać: dreszczyk emocji przy kradzieży, jedzenie czy ekstremalne sporty; internet czy gry komputerowe.

Czy dzieci mogą uzależnić się od słodyczy?

Istnieje pewna analogia pomiędzy uzależnieniem od narkotyków a dużą ochota na słodycze, jednak naukowcy są zdania, że nie jest to to samo.

W czekoladzie zawarte są substancje wprawiające człowieka w dobry nastrój, a niektóre z nich znajdują się także w innych artykułach spożywczych, gdzie do tej pory nie wykryto ich uzależniającego działania.

Po czym można poznać, że nasze dziecko jest od czegoś uzależnione?

Okres dojrzewania to czas wielkich zmian w życiu każdego dziecka. Wtedy mogą zdarzyć się problemy w szkole, złe samopoczucie czy zmiany w kręgu znajomych. Dlatego często ciężko jest rodzicom rozpoznać, czy dziecko staje się uzależnione od niektórych środków, czy nie.

Co rodzice powinni zrobić, gdy zauważą, że dziecko jednak jest uzależnione?

Rodzice powinni starać się otwarcie porozmawiać ze swoją pociechą, a tym samym nie tracić ich zaufania. Rodzice powinni pokazać, że zależy im na dziecku i chcą podzielić się z nim swoimi uczuciami.

Komentarze do: Uzależnienie – tak rodzice chronią swoje dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz