Szukaj

Uwolnić ludzkość od AIDS

Podziel się
Komentarze0

W jednym z artykułów opublikowanych w „Jama” - Amerykańskim Tygodniku Medycznym - podsumowującym ostatnią Międzynarodową Konferencję dotyczącą AIDS możemy przeczytać, że zakończenie globalnej pandemii wirusa HIV i AIDS może być możliwe przez podjęcie na całym świecie próby mającej na celu zwiększenie ilości testów wykrywających tę groźną chorobę, ulepszenie leczenia oraz poprzez prowadzenie i udoskonalanie programów pomagających zapobiegać AIDS.Ważnym aspektem jest również rozwój badań nad szczepionką przeciwko HIV, która kiedyś być może będzie skutecznym sposobem zapobiegania AIDS.

Dr Anthony S. Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NAIAD) wraz z Gregorym K. Folkersem piszą również, że odkąd znane są pierwsze przypadki AIDS (1981 rok), cała populacja ludzkości żyje w ciągłym zagrożeniu plagą tej choroby.

Obecnie ponad 34 milionów ludzi żyje na co dzień z wirusem zespołu nabytego upośledzenia odporności, czyli HIV. Wiadomo zaś, że wirus ten powoduje AIDS. A w samych tylko Stanach Zjednoczonych wykryto około 1,2 miliona przypadków osób zmagających się z tą chorobą.

Co martwi naukowców, zanotowano już ponad 30 milionów zgonów, których bezpośrednią przyczyną było AIDS i wirus HIV.


Autorzy artykułu przyznają jednak, że wraz z rozwojem medycyny i coraz skuteczniejszą walką z AIDS powinniśmy być coraz większymi optymistami, jeśli chodzi o zredukowanie przypadków tej choroby.  

Zwalczanie AIDS w porównaniu z latami ubiegłymi przynosi bowiem coraz lepsze efekty. Jest  więc możliwe, że – jak przypuszczają naukowcy – współczesne dzieci mogą pewnego dnia obudzić się w świecie, w którym przypadki HIV i AIDS będą należały do rzadkości.

Autorzy artykułu zwracają także uwagę na skuteczność terapii antyretrowirusowej, która zmniejsza ilość zgonów wywołanych AIDS. Szacuje się, że w samym tylko roku 2010 ta wspaniale rokująca terapia ocaliła życie 700,000 osobom na całym świecie.

Innym skutecznym sposobem zapobiegania AIDS jest także przeprowadzenie medycznego obrzezania, które efektywnie chroni heteroseksualnych mężczyzn przed zakażeniem.

Badacze są zgodni, że współcześnie powinno się jednak skupić na progresie w badaniach nad szczepionką przeciwko HIV oraz na nieustannym udoskonalaniu leczenia zainfekowanych pacjentów. Globalne społeczności powinny więc zjednoczyć siły, bo tylko wspólne i wytężone działania mogą sprawić, że generacja wolna od AIDS pewnego dnia stanie się rzeczywistością.

Komentarze do: Uwolnić ludzkość od AIDS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz