Szukaj

Uwaga na nadmierne stosowanie niektórych leków przeciwko zatkanemu nosowi

Podziel się
Komentarze0

W swoim komunikacie, francuska agencja do spraw bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych (AFSSAPS, Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé) przypomina, żeby respektować zalecenia ostrożności dotyczące leków przeciwko katarowi, które zawierają środek skurczający naczynia krwionośne.Ponieważ od początku 2011 roku zasygnalizowano piętnaście przypadków poważnych skutków ubocznych we Francji.

W momencie kiedy katar dopada coraz większą liczbę osób wraz z nadejściem miesięcy zimowych, właśnie pojawia się bardzo ważna informacja ze strony agencji AFSSAPS. Od dnia 1 stycznia 2011 roku, francuska agencja do spraw bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych podała do wiadomości publicznej, iż naliczono co najmniej piętnaście przypadków ciężkich działań niepożądanych u pacjentów, którzy wzięli lek zawierający środek skurczający naczynia krwionośne.

Lekarstwa te są używane w celu zmniejszenia wrażenia zatkanego nosa w przypadku kataru i mogą mieć różne postaci. Chodzi tutaj o roztwory w sprayu do podania donosowego, takie jak Aturgyl, Dérinox, Déturgylone, Rhinofluimucil, dostępne na receptę; albo też lekarstwa do zażywania doustnego, dostępne bez recepty, same albo powiązane z inną substancją aktywną, taką jak paracetamol i ibuprofen. I chodzi tutaj o Sudafed, Actifed Rhume, Dolirhume, Humex Rhume, Rhinadvil, Rhinureflex.


Molekuły te są dzisiaj bardzo powszechnie używane. Na przykład, dla leku Derinox naliczono ponad 3 000 000 recept rocznie, a dla Actifed Rhume ponad 3 000 000 pudełek sprzedawanych każdego roku.

Lekarstwa te jednak mogą wiązać się z ciężkimi skutkami ubczonymi na poziomie serca, takimi jak nadciśnienie tętnicze, atak dławicy piersiowej (angina piersiowa), ale również na poziomie neurologicznym, gdzie mogą pojawić się konwulsje, zaburzenia zachowania, incydenty naczyniowe, a zwłaszcza wtedy, kiedy leki te nie są poprawnie używane, czyli w zgodzie z ich ulotką.

Dlatego też, agencja AFSSAPS przypomina pacjentom, żeby nie uciekali się w sposób nadmierny do pomocy tych leków, a także aby zawsze upewniali się u swojego lekarza albo farmaceuty, czy te leki są dobrze przystosowane do ich przypadku.

Jak również, podkreśla francuska agencja do spraw bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych, nie należy tych leków łączyć ze sobą.

Maksymalnie pięć dni leczenia


Lekarstwa te są również odradzane w przypadku nadciśnienia, przebytego incydentu naczyniowo-mózgowego, albo czynników ryzyka udaru mózgu, jak również w przypadku ciężkiej niewydolności wieńcowej albo wcześniej pojawiających się konwulsji.

Poza tym, maksymalnie takie leczenie nie powinno przekraczać 5 dni, a maksymalna dzienna dawka nie powinna być przekraczana. Zalecenia i przeciwwskazania, które figurują na ulotkach towarzyszących tym produktom, powinny być za każdym razem brane pod uwagę.

Komentarze do: Uwaga na nadmierne stosowanie niektórych leków przeciwko zatkanemu nosowi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz