Szukaj

Uwaga na kleszcze!

Podziel się
Komentarze1

Lekarze z PPOZ przypominają – idzie lato, a z nim rozpoczyna się sezon na kleszcze. Śnieżna, ale niezbyt mroźna zima sprawiła, że w tym roku kleszczy może być znacznie więcej niż w latach ubiegłych. Przed chorobami, jakie roznoszą kleszcze już teraz warto zabezpieczyć siebie i swoje zwierzęta, nawet idąc na popołudniowy spacer, gdyż kleszcze można spotkać nie tylko w lasach i zagajnikach, ale także w mieście.



Mają zaledwie kilka milimetrów. Atakują niepostrzeżenie. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, dlatego tak trudno jest zauważyć ten moment. Może pozostać na skórze od kilku dni do tygodnia.

- Kleszcze mogą być bardzo groźne i dla zwierząt i ludzi, bo przenoszą niebezpieczne choroby pasożytnicze i powodują infekcje –kleszczowe zapalenia mózgu i borelozę. To właśnie teraz od marca do końca czerwca kleszcze są najbardziej aktywne. Potem silnie atakują od sierpnia do października. U ludzi ukąszenie może spowodować boreliozę czyli wielonarządową chorobę zakaźną. Do gabinetów zgłasza się corocznie coraz więcej osób z objawami tej choroby
- informuje doktor Bożena Janicka prezes PPOZ.

Kleszcza nie wolno smarować tłuszczem, benzyną wykręcać ani wyciskać – ale koniecznie trzeba usunąc a w razie problemów -najlepiej zgłosić się do lekarza, a potem uważnie obserwować miejsce ukąszenia.


Zapobieganie boreliozie polega przede wszystkim na unikaniu ukąszenia kleszczy poprzez noszenie ubioru okrywającego możliwie szczelnie ciało, unikanie wypraw w rejony, w których jest ich dużo, chodzenia po zaroślach i łąkach, stosowanie środków odstraszających pajęczaki.


- Te niepozorne pasożyty oprócz boreliozy przenoszą inne groźne choroby. Drugą z nich jest kleszczowe zapaleniem mózgu. Można się jednak w tym przypadku zabezpieczyć szczepieniem. U części osób kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać bezobjawowo. U pozostałych po 7-10 dniach pojawiają się objawy grypopodobne, jak wysoka temperatura, bóle mięśni i stawów, bóle głowy. Mniej więcej u jednej trzeciej tych pacjentów po kilku dniach lepszego samopoczucia choroba uderza po raz drugi Jest to druga faza KZM. Tym razem objawy są znacznie silniejsze i poważniejsze: bardzo wysoka gorączka, bardzo silny ból głowy, światłowstręt, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości, a u niektórych pacjentów drgawki i utrata przytomności. Jeśli dojdzie do zapalenia mózgu, rdzenia kręgowego lub móżdżku to znacznie rośnie ryzyko poważnych powikłań i zgonu. KZM leczy się tylko objawowo. Przed chorobą można się jednak zabezpieczyć dzięki szczepieniom. Dostępne są dwie skuteczne i bezpieczne szczepionki, które można stosować już u dzieci od 2 roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że  zaszczepienie się przeciw KZM nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, w tym przed boreliozą. Dlatego, gdy znajdziemy kleszcza trzeba go usunąć a miejsce po ukłuciu kleszcza trzeba obserwować. Gdy pojawi się okrągłe zaczerwienienie, które się rozszerza, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Przeciw boreliozie nie ma szczepionki. Można ją jednak skutecznie leczyć antybiotykami - lekarz rodzinny z PPOZ – Marlena Skonieczna

Komentarze do: Uwaga na kleszcze! (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze