Szukaj

Uniwersalny klej komórkowy jako opatrunek?

Podziel się
Komentarze0

Odwracając proporcje składników w błonie komórkowej, naukowcy opracowali klej komórkowy, uniwersalny i odwracalny, który może posłużyć jako opatrunek. Co więcej, może nawet dostarczać lekarstwa do niektórych tkanek, z którymi ma wyjątkową zgodność.Ale o co chodzi? W komórkach eukariotycznych, błona komórkowa jest w ogromnej większości zbudowana z molekuł nazywanych fosfolipidami. Fosfolipidy pozwalają komórce na wyodrębnienie cytoplazmy z przedziału wewnątrzkomórkowego, a więc do zachowania jednorodności.

Pośród tych fosfolipidów, jednym z najbardziej powszechnych jest fosfolipid określany jako PC, czyli fosfatydylocholina. Badacze kanadyjscy z uniwersytetu w Kolumbii Brytyjskiej (w Vancouver) wpadli na pomysł, aby umieścić na długim polimerze molekuły CP (fosforan choliny), obdarzone polaryzacją odwrotną do fosfatydylocholiny.

Rezultaty tych eksperymentów zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Nature Materials.

Jak kanadyjscy naukowcy pokazali, molekuły CP mogą się wiązać dzięki działaniu sił elektrostatycznych z molekułami PC przeróżnych membran komórkowych, wliczając w to także komórki organelli komórkowych. Siła wiązania zależy od gęstości grup fosforanów choliny.


Donald Brooks, autor tego badania, utrzymuje, że możemy posłużyć się tą technologią jako opatrunkiem. Naukowiec stwierdza, że film pokryty molekułami z motywami CP może zatrzymywać krwotok dzięki gromadzeniu komórek krwi w kontakcie z opatrunkiem.

Klej komórkowy idealnie odwracalny

Inna możliwa aplikacja według badaczy: dostarczanie lekarstw do specyficznych organów. Badcze zauważyli przy pomocy oznaczania fluorescencyjnego, że komórki wyposażone w błonę bogatą w fosfatydylocholinę, jak to stwierdzamy w niektórych tkankach, bardzo szybko internalizują polimery dostarczane przez CP.

W ten sposób, aktywny składnik może być dystrybuowany bezpośrednio na poziomie komórkowym, dzięki czemu można uniknąć szkód związanych z niektórymi terapiami niecelowanymi, które nie oszczędzają zdrowych komórek.

Co jeszcze?

Ten niezwykły klej ma jeszcze tę zaletę, że jest odwracalny, ponieważ kiedy dodamy PC do polimeru, interakcja elektrostatyczna zmniejsza się dopóki obydwa składniki się nie rozdzielą.

Badanie to jest bardzo teoretyczne, i nie wszystkie ewentualne interakcje zostały przetestowane. Jednakże, prace te otwierają na pewno nowe perspektywy badań, w dziedzinie, która jeszcze pozostaje bardzo tajemnicza.

Komentarze do: Uniwersalny klej komórkowy jako opatrunek?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz