Szukaj

Ujawniono sekrety odczuwania delikatnego dotyku

Podziel się
Komentarze0

Gładzenie delikatnego ciałka nowonarodzonej larwy muszki owocowej ze świeżo zerwanymi rzęsami owocuje łaskotaniem wywołanym zmianą jego ruchu. Stwierdzenie owo jest efektem obserwacji naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF), która pomogła odkryć podstawy molekularne delikatnego dotyku, jednego z podstawowych, ale i najmniej zbadanego z naszych zmysłów.Nasza zdolność odczuwania delikatnego dotyku kształtuje się wcześnie i pozostaje zawsze obecna w naszym życiu, od pierwszych przepełnionych miłością dotyków matki do ostatnich chwil, gdy poczujemy, jak ucieka z nas życie. Do niedawna naukowcy nie byli w stanie dokładnie wyjaśnić w jaki sposób ludzie i inne organizmy żywe postrzegają takie odczucia.

W artykule opublikowanym w internetowym magazynie „Nature”, zespół badawczy z UCSF ujawnił dokładny podzbiór komórek nerwowych odpowiedzialnych za przesyłanie delikatnego dotyku do mózgów muszek owocowych - nazywanych trzecią klasą neuronów. Przedstawili także szczególne białko zwane NOMPS, które występuje obficie na kolczastych końcach nerwów i wydaje się być kluczowe w procesie wyczuwania delikatnego dotyku przez muszki.

Zespół badawczy odkrył , że bez tego klucza molekularnego, muszki nie są wrażliwe na dotyk pozostałych części rzęs. Jeśli NOMPC jest włączona do neuronów, które nie odczuwają delikatnego dotyku, dzięki niej nabywają one takich zdolności.

- NOMPC wystarcza do tego, by zwiększona została wrażliwość na subtelny dotyk - powiedział Yuh Nung Jan, profesor fizjologii, biochemii oraz biofizyki na UCSF, przewodzący badaniu wraz ze swoją żoną Lily Jan, która także jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Praca ta rzuciła nowe światło, na wątłą dotychczas zdolność rozumienia fundamentalnego zmysłu, który pozwala ludziom doświadczać świat, a także odczuwać przyjemność i komfort.

Odkrycie to jest dobrym przykładem tego, jak podstawowe badania mózgu pozwalają na odnajdywanie odpowiedzi na tego typu pytania.

Dlaczego zmysł dotyku jest owiany tajemnicą?

Chociaż jest on fundamentalny w naszym odkrywaniu i doświadczaniu świata, zmysł odczuwania delikatnego dotyku był najmniej przebadanym naukowo zmysłem ludzkim.

Naukowcy przypuszczali, że tak jak inne zmysły, dotyk jest regulowany przez obwodowe włókna nerwowe ciągnące się od zakończeń nerwowych do całego ciała. Specjalne molekuły znajdujące się w zakończeniach nerwowych wykrywają mechaniczny ruch na skórze, kiedy jest dotykana i odpowiada, otwierając i umożliwiając jonom przyspieszyć. Komórki nerwowe rejestrują odpowiedź i jeśli sygnał jest wystarczająco silny, tworzą ogień, który sygnalizuje mózgowi delikatny dotyk.

Wyniki najnowszych badań są krokiem milowym, który definiuje konkretne nerwy i odkrywa tożsamość kanału NOMPC.  

Komentarze do: Ujawniono sekrety odczuwania delikatnego dotyku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz