Szukaj

Trzymaj się ciepło

Podziel się
Komentarze0

Wiosną częściej niż w inne pory roku myślimy o naszym zdrowiu i samopoczuciu. Stosujemy zbilansowane diety, aby dostarczyć organizmowi najbardziej wartościowych składników. W trosce o kondycję zapisujemy się na siłownię lub uprawiamy jogging. Często jednak zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne dla zdrowia jest utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury w naszym domu.


Pogoda d(m)ucha

Pogoda niestety nas nie rozpieszcza. Polska znajduje się w przejściowej strefie klimatycznej, na styku dwóch klimatów umiarkowanych: morskiego i kontynentalnego. Jedną z odczuwalnych konsekwencji jest zjawisko ścierania się różnych mas powietrza i częsta zmienność aury. Na jej kaprysy szczególnie narażone jest Pomorze. Głównie za sprawą Bałtyku, który w dużym stopniu wpływa na pogodę. – Powszechnie znanym faktem jest, że woda nagrzewa się wolniej od powietrza. Wolniej też to ciepło oddaje, co ma bezpośrednie przełożenie na odczuwalną pogodę na Wybrzeżu: chłodniejsze lata i łagodniejsze zimy niż w pozostałych regionach kraju – mówi Szymon Walczakiewicz z Zakładu Klimatologii i Meteorologii Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Dużą rolę odgrywa też wilgotność powietrza, która na Pomorzu równie silnie daje się we znaki. Przy niższych temperaturach i porywistych wiatrach wysoki poziom wilgotności skutkuje automatycznie zwiększonym odczuwaniem chłodu – nie tylko na zewnątrz, lecz również w naszych mieszkaniach.

Zdrowa temperatura


Kwestia odczuwania temperatury jest sprawą zupełnie indywidualną, bo każdy z nas inaczej definiuje ciepło. Istotne jest jednak, aby temperatura naszego otoczenia była przez dłuższy czas taka sama lub zbliżona. Pamiętajmy też, że ważna dla naszego zdrowia jest nie tylko aura za oknem. – Zmiany temperatur w pomieszczeniach, w których często przebywamy, bez wątpienia także wpływają na nasze samopoczucie. Długotrwałe i gwałtowne wahania mogą z kolei nieść poważniejsze konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza dla układu odpornościowego – mówi dr n. med. Agnieszka Bujnowska, kierownik przychodni w szpitalu Med Polonia. Osiągnięcie komfortu cieplnego polega więc na tym, aby nie odczuwać ani ciepła, ani zimna. To właśnie wówczas nasz organizm może się w pełni skupić na wykonywanych czynnościach, a umysł funkcjonuje wydajniej niż zazwyczaj. Optymalna dla naszego organizmu temperatura to ok. 20-21 st. C. Niższy jej poziom w mieszkaniu sprzyja rozwojowi wilgoci oraz niebezpiecznych grzybów i wirusów. Mogą one powodować m.in. nieżyt nosa i gardła oraz inne, o wiele poważniejsze następstwa.


Zachowaj równowagę

W jaki więc sposób ograniczyć wahania temperatur w mieszkaniu? To już zależy od naszych możliwości. O ile w sezonie grzewczym mieszkańcy bloków i pracownicy biur nie muszą martwić się o ciepło, to w okresach przejściowych, a nawet w miesiącach letnich, ogrzanie chłodnego mieszkania jest po prostu niemożliwe. Z tego względu na popularności zyskują inteligentne systemy regulacji temperatury. Na czym polega takie rozwiązanie? – Oferowana przez nas Temperatura+ to proces, którym w pełni steruje nowoczesna automatyka pogodowa. – wyjaśnia Anna Jakób, Dyrektor ds. Handlowych z GPEC. Tego typu systemy monitorują warunki atmosferyczne i umożliwiają błyskawiczne reagowanie na zmiany pogody. – Z naszych badań wynika, że w przypadku korzystania z ogrzewania przez cały rok, różnica w kosztach wynosi około dwa procent. Tym samym, opłacając dotychczas rachunki w wysokości około tysiąca złotych rocznie, poniesiemy dodatkowy koszt rzędu dwudziestu złotych. To mniej więcej tyle, ile kosztuje lek na przeziębienie – podsumowuje Anna Jakób z GPEC.

Komentarze do: Trzymaj się ciepło

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz