Szukaj

Transgeniczna mysz pomoże w badaniach nad chorobą Alzheimera

Podziel się
Komentarze0

Cechą patologiczną choroby Alzheimera jest śmierć neuronów w jądrze grzbietowym szwu i w miejscu sinawym mózgu. Wcześniejsze badania, dotyczące patologicznych cech charakterystycznych tej choroby neurodegeneracyjnej, skupiały się głównie nad hipokampem, który odpowiada za procesy pamięciowe i uczenie się.Mniej wagi natomiast przykładano do innej sterfy mózgu - do miejsca sinawego.

Nowe badanie, zamieszczone w Neural Regeneration Research, przedstawia najnowsze odkrycia w tej dziedzinie.

Naukowcy wyjaśniają w nim, że neurony noradrenergiczne w miejscu sinawym mogą produkować norepinefrynę, która ma działanie pobudzające na hipokamp i korę mózgu.


A to sugeruje, że miejsce sinawe ma duże znaczenie dla funkcji kognitywnych, takich jak uczenie się i pamięć.

Badaczom udało się wykazać, że neurony noradrenergiczne i włókna w miejscu sinawym mają predyspozycje do degeneracyjnych uszkodzeń.

Badanie przeprowadzono na myszach, laboratoryjnych modelach choroby Alzheimera. Gryzonie były zmutowane, tak aby nosiły geny presenilin-1 i proteinę prekursorową beta-amyloidu.

Naukowcy uważają teraz, że te zmiany są związane z patologicznymi zmianami w neuronach miejsca sinawego u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Sugerują, że ich laboratoryjny model choroby może symulować bardzo dokładnie patologiczny proces, obserwowany klinicznie.

Komentarze do: Transgeniczna mysz pomoże w badaniach nad chorobą Alzheimera

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz