Szukaj

Top 2011, po raz kolejny: zdrowie i Megavirus

Podziel się
Komentarze0

Rok 2011 były bogaty w ważne wydarzenia. Najpierw skandale ze znanymi lekami, poźniej ptasia grypa, która może okazać się znacznie groźniejsza niż do tej pory uważaliśmy. Pojawiły się również liczne nadzieje, wraz z postępami w walce z AIDS, chorobą Parkinsona, rakiem płuc... Nie można zapomnieć też o zadziwiającym Megawirusie.Leki które trzeba usunąć z rynku?

Chodzi przede wszystkim o niektóre lekarstwa przeciwkaszlowe, które mają być przyczyną alergii na leki znieczulające typu kurara. Francuska organizacja UFC-Que-Choisir domaga się również usunięcia ośmiu innych, wyjątkowo niebezpiecznych leków.

Tytoń i seks oralny: co jest groźniejsze?

Zadziwiające odkrycie w dziedzinie raka jamy ustnej i gardła: seks oralny jest groźniejszy niż tytoń! A głównym winnym jest tutaj wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, odpowiedzialny przede wszystkim za raka szyjki macicy.

Rak płuc wykrywany przez psa?

Pewne badanie udowodniło w 2011 roku, iż psy są w stanie zidentyfikować oddech osób chorych na raka płuc, pośród wielu próbek testowych. Jest to zachęcające badanie na polu wcześniejszej diagnozy tego typu raka.

77 leków pod wzmocnionym nadzorem?

Nie mniej niż siedemdziesiąt siedem leków, jak można stwierdzić na podstawie listy sporządzonej przez francuską agencję AFSSAPS. Pacjenci, którzy zażywają te leki, powinni się niepokoić?

AIDS: leczenie prewencyjne skuteczne na 100%?

... Ale na razie tylko u myszy. Badacze amerykańscy właśnie wykazali skuteczność terapii prewencyjnej przeciwko AIDS, na razie tylko u gryzoni. Bez konieczności stosowania szczepionki.

Technika ta, polegająca na produkowaniu przeciwciał przeciwko HIV prze mięsień, jest obiecująca, ponieważ jej skuteczność jest całkowita. Pierwsze testy na ludziach są oczekiwane pod koniec 2012 roku.


Światowa epidemia?

… choroby niezkaźne. A tak, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, choroby niezakaźne są pierwszą przyczyną zgonu na całym świecie, przede wszystkim w krajach rozwijających się. Lepsza higiena życia, czyli mniej tytoniu, mniej alkoholu, więcej ruchu, lepsze odżywianie ... i być może unikniemy milionów zgonów.

Megavirus, czyli gigant, który zadziwił naukowców?


Jest on jeszcze większy niż słynny już Mimivirus. Zawiera więcej genów i jest wyposażony w oprzyrządowanie genetyczne, które do tej pory nie było znane u innych bytów komórkowych. Podsumowanie: trzeba patrzeć inaczej na te wirusy i traktować je jak pasożyty, których przodkami były... komórki.

Grypa ptasia: po Egipcie przyszła kolej na Hong Kong. Co dalej?

Wirus ptasiej grypy, czyli wirus H5N1 został odnaleziony u martwych ptaków na rynku w Hong Kongu. W Egipcie z kolei, pewna kobieta oraz 29-letni mężczyzna padli ofiarą infekcji kilka dni temu. Oficjalna wiadomość jest taka: ptasia grypa powróciła.

Choroba Parkinsona: terapia genowa działa?


Terapia genowa, zastosowana w leczeniu tej choroby, dała bardzo obiecujące rezultaty, poprawiając znacząco objawy u leczonych pacjentów.

Akcja AIDS: nadzieja na w końcu skuteczną szczepionkę jest uzasadniona?

Nowe badanie pokazuje, iż pewna część wirusa HIV, zazwyczaj zakryta, odsłania się tuż przed jego wejściem do komórki. Czy jest to pięta Achillesowa tego wirusa? Szczepionka, która będzie brała na cel ten region, jest aktualnie rozważana.

Ekstremalnie niebezpieczny wirus ptasiej grypy stworzony w laboratorium... Ale po co?

Badacze holenderscy opracowali wirusa grypy ptasiej H5N1, który jest równie śmiertelny co jego naturalny wariant, odpowiedzialny za epidemię z 2007 roku... Ale, ten nowy wirus o wiele łatwiej przenosi się na człowieka.

Celem tej modyfikacji było zapobieganie pandemii, tłumaczą badacze holenderscy, którzy stworzyli tego potwora. Gdyby taka pandemia faktycznie się pojawiła. Społeczność naukowa z kolei jest poważnie tym zaniepokojona, i jak do tej pory, nie wydano pozwolenia na publikację tych badań.

Katar: niebezpieczne leki?

Dwadzieścia dwa lekarstwa obkurczające naczynia krwionośne, stosowane przeciwko katarowi, mogą być przyczyną pojawienia się ciężkich skutków ubocznych dla układu sercowego. Śledztwo trwa. A pacjenci powinni być ostrożni i stosować się do zaleceń na ulotkach leków. Po coś one tam przecież są, nikt nie umieszcza takich ostrzeżeń dla zabawy przecież.

Komentarze do: Top 2011, po raz kolejny: zdrowie i Megavirus

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz