Szukaj

Test krwi na raka jamy ustnej przenoszonego drogą płciową

Podziel się
Komentarze0

Antyciała przeciwko groźnemu wirusowi, który powoduje raka jamy ustnej i gardła, kiedy jest przeniesiony poprzez stosunek oralny, można wykryć dzięki testowi krwi, i to na wiele lat przed tym, zanim w ogóle choroba się pojawi. Badanie ukazało się w Journal of Clinical Oncology.Naukowcy związani z WHO twierdzą teraz, że ich odkrycia w przyszłości posłużą do wykrywania przeciwciał HPV w organizmie, pomagając szybko "wyłapać" te osoby, które są zagrożone rakiem jamy ustnej.

Paul Brennan z IARC (International Agency for Research on Cancer), kierujący badaniem, mówi: - Do tej pory nie wiedzieliśmy, czy te przeciwciała pojawiają się we krwi, zanim rak stanie się klinicznie wykrywalny. Jeżeli odkrycia te się potwierdzą, opracujemy narzędzia pozwalające na wczesne wykrywanie choroby.

HPV jest znany z tego, że powoduje raka szyjki macicy oraz inne nowotwory układu płciowego. Jest także odpowiedzialny za coraz większą liczbę nowotworów jamy ustnej i gardła, przede wszystkim u mężczyzn.


Jeszcze nie tak dawno hollywoodzki gwiazdor Michael Douglas przyznał się, że rak u niego spowodowany był przez transmisję wirusa drogą oralną.

Generalnie nowotwory tej części ciała – głowy, jamy ustnej i szyi – kojarzone są z paleniem i alkoholem, ale w ostatnich dekadach zachorowalność dramatycznie wzrosła, przede wszystkim w Ameryce Północnej i w Europie.

Zdaniem Brennana, za taki stan rzeczy odpowiadają zmiany w seksualnych praktykach. Dane IARC szacują, że ok. 30% wszystkich nowotworów jamy ustnej jest powiązane z HPV, a przede wszystkim z typem HPV16.

Badanie opublikowane w 2010 w British Medical Journal pokazało, że zachorowalność na nowotwory głowy i szyi powiązane z HPV rośnie błyskawicznie. Lekarze zaczęli nawet nawoływać do ogólnego szczepienia dziewcząt i chłopców przeciwko wirusowi.

Na rynku są dostępne 2 szczepionki przeciw HPV – Cervarix firmy GSK oraz Gardasil firmy Merck.

Nowe badanie posłużyło się danymi na temat 500 000 osób z 10 europejskich krajów. U 135 ludzi wykryto raka jamy ustnej. U 47 z nich stwierdzono przeciwciała HPV16E6 nawet 12 lat przed pojawieniem się choroby.


Komentarze do: Test krwi na raka jamy ustnej przenoszonego drogą płciową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz