Szukaj

Teoria Darwina: w jaki sposób stworzyć idealną muzykę?

Podziel się
Komentarze0

Jak uważają brytyjscy naukowcy, możliwe jest stworzenie idealnej melodii, dzięki programowi informatycznemu, który zainspirowany został teorią selekcji naturalnej Karola Darwina. Wystarczy połączyć tę teorię z gustami muzycznymi użytkowników strony internetowej.Tak też zrobili naukowcy z Imperial College of London.

Od gongu do prostych sygnałów dźwiękowych

Program stworzony przez Brytyjczyków nosi nazwę DarwinTunes i odgrywa muzyczne kawałki o długości 8 sekund każdy.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Imperial College of London było bardzo proste. Program DarwinTunes odegrał te następujące po sobie dźwięki 7 000 ochotnikom, którzy odwiedzili stronę internetową stworzoną na potrzeby eksperymentu.

Uczestnicy oceniali każdy z tych 8-sekundowych kawałków w prostej skali, poczynając od „nieznośny”, kończąc na „uwielbiam”.

DarwinTunes następnie powiązał dwie grupy najpopularniejszch dźwięków. Kolejnym krokiem było wymieszanie ze sobą wszystkich elementów muzycznych, aby w ostatecznym rozrachunku stworzyć dwadzieścia nowych kawałków.


Uzyskany wynik jest wyjątkowo interesujący, albowiem brytyjscy naukowcy zaobserwowali, że muzyka powstała w ten sposób, składa się z wielkiej liczby akordów oraz rytmów obecnych we współczesnych piosenkach.

Zdaniem Brytyjczyków, właśnie to może wyjaśniać dlaczego popularna muzyka stale ewoluuje i dlaczego muzyka tradycyjna może utrzymywać się przez całe wieki, jeśli nie przez tysiąclecia.

Badania te zostały opublikowane w przeglądzie naukowym PNAS.

Selekcja naturalna napędza również rozwój muzyki?

Jeden ze współautorów tych prac, profesor biologii z Imperial College of London, Armand Leroi, wyjaśnia - Wszyscy uważają, że muzyka jest produktem tradycji muzycznych stworzonych przez genialnych kompozytorów, ale prawdziwym motorem ewolucji muzyki popularnej może być po prostu wybór słuchacza.

Profesor Leroi kontynuuje - Za każdym razem, jak ktoś ściąga właśnie „tę” melodię, a nie żadną inną, dokonuje swojego wyboru, który jest sam w sobie „aktem twórczym”.

Naukowcy z Imperial College of London podsumowują - Nie zapominajmy o tym, że to selekcja naturalna stworzyła wszystkie formy życia na Ziemi. A jeżeli selekcja może być kreatorką życia, to dlaczego proces ten nie mógłby zachodzić również w muzyce?

Komentarze do: Teoria Darwina: w jaki sposób stworzyć idealną muzykę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz