Szukaj

Telewizja powoduje uszkodzenia w strukturze mózgu dzieci

Podziel się
Komentarze0

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Tohoku w Japonii, zbyt długi czas spędzony przed telewizorem może powodować szkodliwe zmiany struktury mózgu dziecka.

"Oglądanie telewizji jest bezpośrednio lub pośrednio związane z neuropoznawczym rozwojem dzieci" – twierdzą badacze. "Przynajmniej niektóre z obserwowanych powiązań nie są korzystne i opiekunowie powinni rozważyć te efekty, gdy dzieci zbyt długo oglądają telewizję" – dodają.

Naukowcy przeprowadzili badanie rezonansem magnetycznym (MRI) mózgów 276 dzieci w wieku od pięciu do 18 lat, podzielonych równo na dziewczęta i chłopców. Dzieci i ich opiekunowie dostarczyły szczegółowych informacji o tym, jak dużo czasu każde dziecko spędza dziennie przed telewizorem. Dane te były zróżnicowane i wyniosły od zera do czterech godzin dziennie.

Naukowcy odkryli, że im więcej czasu dzieci spędziły przed telewizorem, tym miały więcej szarej istoty w przedniej części płata czołowego w korze mózgowej zwanej frontopolarem. I choć może to brzmieć jak coś dobrego, wyższe IQ i wyższa inteligencja werbalna zostały faktycznie związane z cieńszym frontopolarem kory zarówno w obecnym badaniu, jak i w poprzednich.

"W szczególności, niniejsze wyniki wykazały skutki oglądania telewizji na frontopolar mózgu, który jest związany z możliwościami intelektualnymi." – mówią badacze.

Liczne badania wykazały, że oglądanie telewizji może mieć szkodliwy wpływ na dzieci, szczególnie na te najmłodsze. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci w wieku poniżej dwóch lat nie oglądały telewizji w ogóle, a starsze dzieci ograniczyły oglądanie do dwóch godzin dziennie.
Zdaniem naukowców, badanie to jest pierwszym, które zanalizowało wpływ telewizji na rozwój strukturalny mózgu. Ze względu na metodykę badania, nadal nie jest jasne czy oglądanie telewizji doprowadza bezpośrednio do obserwowanych zmian mózgowych, czy też zmiany te pochodzą z powiązanych czynników np. mniejszego zaangażowania w działalność społeczną i fizyczną.

Autor: Sara Borys


Komentarze do: Telewizja powoduje uszkodzenia w strukturze mózgu dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz