Szukaj

Telesar V: robot zdalnie sterowany, jak w Avatarze…

Podziel się
Komentarze0

Badacze japońscy opracowali robota, który został nazwany Telesar V. Robot ten może odtwarzać gesty człowieka na podstawie systemu zdalnej kontroli... Trochę tak, jak robiły to roboty w słynnym filmie „Avatar” Jamesa Camerona. Nie ulega więc wątpliwości, że Japończycy to mistrzowie w robotyce, i pokazali to zresztą po raz kolejny. Oto ich nowe dzieło, które naprawdę zadziwia.W rzeczywistości, robot ten jest zdolny do odtwarzania gestów człowieka, który kontroluje go na odległość, dzięki systemowi czujnków ruchu. Aby kontrolować tego robota, użytkownik Telesar V jest wyposażony w zintegrowany kask, w kombinezon oraz w specjalne rękawice, które pozwalają mu nie tylko poruszać maszyną, ale również – co jeszcze bardziej zaskajujące – słyszeć i czuć to samo co ona.

Kiedy użytkownik wkłada rękawiczki i kask wyposażony w ekran wideo, i zaczyna ruszać swoim ciałem, widzi swoje  ręce przemieszczane przez ręce robota. Kiedy porusza głową, widzi obraz, który odpowiada robotowi, jak wyjaśnia jeden z wynalazów, Sho Kamuro, który dorzuca również: jest to dziwne doświadczenie, które sprawia, że użytkownik zaczyna sam siebie zapytywać, czy w jakiś tajemniczy sposób nie przeistoczył się w robota.

Jak wyjaśnia to profesor Susumu Tachi, specjalista od inżynierii i rzeczywistości wirtualnej z uniwersytetu Kejo, wrażliwe oprzyrządowanie, którym posługuje się operator robota, wysyła szczegółowe instrukcje do tego ostatniego, który w ten sposób odtwarza każdy ruch. I odwrotnie, do androida naukowcy przyczepili wiele czujników, które wysyłają informacje wywołujące ściśle określone wrażenia u operatora.


A to wszystko dzięki cienkim rękawiczkom z poliestru, naszpikowanym chipami elektronicznymi oraz mikromotorami. Jest to diabelskie i zmyślne urządzenie, które pozwala „czuć” to, czego dotykają ręce maszyny, powierzchnię gładką albo chropowatą, ciepłą albo zimną, jak donosi francuska agencja prasowa, Agence France Presse.


Tak samo, oczy robota w rzeczywistości są kamerkami, które odsyłają w 3D to, co robot widzi. Inaczej mówiąc, wizja androida jest odtwarzana bezpośrednio na okularach-ekranie użytkownika. Ale to nie wszystko, ponieważ robot ten odbiera również dźwięki i zdolny jest do odtworzenia głosu swojego operatora.

Liczne zastosowania

Jeżeli nawet robot ten jest jeszcze na razie dość daleki od tych zmyślnych maszyn, które widujemy w filmach science-fiction, to jednakże nawet ten android może okazać się całkiem użyteczny w niektórych okolicznościach. W rzeczywistości, jak uważa profesor Tachi, maszyna może mieć zastosowania bardziej przyziemne, dosłownie i w przenośni.

Niekoniecznie musi służyć do podbijania innych planet, ale może na przykład być wykorzystywana w środowiskach, które stanowią zagrożenie dla człowieka, jak na przykład – weźmy tutaj naprawdę pierwszy lepszy przykład z brzegu – w elektrowni atomowej Fukushima, gdzie człowiek nie może wejść bez narażania się na niepotrzebne ryzyko.

Uważam, że jeżeli jeszcze nad tym robotem popracujemy i jeszcze go ulepszymy, będzie on w stanie iść w miejsca zbyt niebezpieczne dla ludzi i wykonywać zadania, które wymagają ludzkiej zręczności, ocenia profesor Susumu Tachi z uniwersytetu Kejo, cytowany dalej przez Agence France Presse.

Poza tym, inne dziedziny nieco bliższe życia codziennego, takie jak zdrowie, również będą mogły skorzystać z zalet tej techniki. Robot będzie mógł pozwolić na wytworzenie połączenia z twoją babcią albo dziadkiem, żyjącymi gdzieś tam, daleko od ciebie, i da ci możliwość czuwania nad nimi na odległość, sugeruje jeszcze profesor Susumu Tachi.

Komentarze do: Telesar V: robot zdalnie sterowany, jak w Avatarze…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz