Szukaj

Techniki transferu pacjenta - jak dbać o swój kręgosłup w pracy?

Podziel się
Komentarze0

Praca opiekunki osób starszych i chorych to ogromna odpowiedzialność. Ekspert firmy Promedica24 radzi jak prawidłowo dbać o zdrowie i higienę pacjenta zachowując przy tym poprawną pozycję swojego ciała. Bóle kręgosłupa dokuczają ponad połowie dorosłych Polaków. Dużą rolę odgrywa w tym aspekcie nasza pozycja w pracy. Opiekunki osób w podeszłym wieku i chorych są grupą zawodową, która może być szczególnie narażona na rozmaite urazy kręgosłupa.Dlatego bardzo ważna w pracy opiekunki jest znajomość prawidłowych technik transferu pacjenta. Dzięki temu wykonywana praca będzie lżejsza, a opiekunki będą się cieszyć lepszym zdrowiem.

1) W miarę możliwości pozycja ciała powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnej, czyli takiej, w której kręgosłup nie jest skręcony, a ręce są wyprostowane.
2) Pacjent, który jest podnoszony powinien znajdować się jak najbliżej ciała osoby podnoszącej.
3) Podczas pracy należy aktywizować na zmianę różne grupy mięśniowe, aby nie dopuścić do przemęczenia jednej grupy.

4) Staraj się, aby obciążenie Twojego kręgosłupa było symetryczne i równomierne.
5) W celu zachowania stabilności podczas podnoszenia stopy powinny być szeroko rozstawione – przynajmniej na szerokość bioder.
6) Podczas dźwigania tułów powinien być maksymalnie odchylony do tyłu – dzięki temu dyski międzykręgowe i trzony kręgów będą równomiernie obciążone
7) Jeśli karmisz pacjenta, korzystaj ze stołka i wszystkie czynności wykonuj w pozycji siedzącej
8) Staraj się wykonywać wszystkie czynności na wysokości Twoich łokci. Unikaj pracy powyżej poziomu ramion i poniżej poziomu kolan.
9) Proces rehabilitacji pacjenta zostanie przyspieszony, a obciążenie opiekunki zminimalizowane, jeśli wykorzystamy wszystkie możliwości psychoruchowe pacjenta.
10) Wykonując czynności przy pacjencie leżącym w łóżku starajmy się zawsze mieć wyprostowany kręgosłup. W celu dodatkowego odciążenia pleców, można podpierać się kolanem o łóżko.

Źródło: Promedica24

Komentarze do: Techniki transferu pacjenta - jak dbać o swój kręgosłup w pracy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz