Szukaj

Tańsza walka z Alzheimerem

Podziel się
Komentarze0

COGITON- polski lek, przeznaczony dla pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera, jest prawie dwukrotnie tańszy od podobnych preparatów dostępnych na rynku. Dzienny koszt kuracji (dawką 5 mg) wynosi około złotówkę. Roczna kuracja COGITONEM kosztuje pacjenta zaledwie 471 zł.

Z punktu widzenia pacjentów i ich opiekunów, cena leku jest niezwykle istotna, gdyż choroba Alzheimera ma charakter długotrwały - trwa około 12 lat. COGITON zawiera substancje aktywną donepezil, w której medycyna pokłada ogromne nadzieje. Na podstawie przeprowadzonych prób klinicznych uczeni stwierdzają wyraźny jej wpływ na poprawę funkcji poznawczych pacjenta.

COGITON - od stycznia 2005 r. lek refundowany - dostępny jest w aptekach w dwóch dawkach: słabszej, zawierającej 5 mg donepezilu i mocniejszej, zawierającej 10 mg donepezilu. Każde opakowanie leku zawiera 28 tabletek.

Najważniejsze dane dotyczące choroby Alzheimera:

  • Na świecie choroba Alzheimera dotknęła ok. 20 mln ludzi, w Polsce około 200 tys.
  • Częściej zapadają na tę chorobę kobiety.
  • Choroba pojawia się najczęściej po 60 roku życia.
  • Między 65 a 88 rokiem życia następuje znaczący wzrost zachorowań, w konsekwencji ok. 25-30% 85-latków cierpi na Alzheimera.
  • W Polsce jedynie 9 % pacjentów jest leczonych lekami nowej generacji
W Polsce około 200 tysięcy osób cierpi na chorobę Alzheimera. W obecnym stanie wiedzy medycznej nie da się jej wyleczyć, ale można opóźnić rozwój oraz skutecznie powstrzymać i zmniejszyć objawy schorzenia. Jest to możliwe dzięki systematycznemu i długotrwałemu przyjmowaniu odpowiednich leków. Najskuteczniejszymi lekami w walce z chorobą Alzheimera są preparaty z grupy inhibitorów acetylocholinesterazy, np. donepezil.

Choroba Alzheimera charakteryzuje się zakłóceniami w sferze czynności poznawczych. Dotyczy to przede wszystkim postępującego zaniku pamięci oraz utraty zdolności do myślenia abstrakcyjnego i wykonywania prostych czynności życiowych. W większości przypadków Alzheimer zaczyna się po 60 roku życia. Dotyka 5-6% populacji w wieku 65-88 lat.

Komentarze do: Tańsza walka z Alzheimerem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz