Szukaj

Tajemnicza mumia z Peru wykazuje dziwną cechę

Podziel się
Komentarze0

Pewna mumia, znaleziona w peruwiańskiej prowincji Quispicanchi, zadziwiła archeologów oraz antropologów swoim dziwnym aspektem, prawie wręcz nieludzkim. Chodzi tutaj o deformację czaszki, a badacze zastanawiają się, czy jest to deformacja naturalna, czy też może chodzić o ... stworzenie nie z tej ziemi?Jedna z dwóch mumii odkrytych  w mieście Andahuaylillas (prowincja Quispicanchi, południe Peru), przez Renato Davila Riquelme, który pracuje dla muzeum Privado Ritos Andinos, w Cusco, przedstawia bardzo dziwne cechy charakterystyczne.

Czaszka, która jest prawie tak duża jak ciało 50-centymetrowe, ma bardzo niezwykłą formę, a oczodoły są o wiele większe niż normalnie. W czaszce jest otwarte ciemiączko (miękka strefa czaszki, charakterystyczna dla niemowląt poniżej 1 roku życia).

Jednakże, czaszka ma zęby trzonowe zdecydowanie charakterystyczne dla osób o wiele starszych. Mimo że badanie jeszcze było dość powierzchowne, to ewidentne jest już, że te cechy charakterystyczne nie odpowiadają żadnej grupie etnicznej na świecie, wyjaśnia Renato Davila Riquelme, który powierzył ekspertyzę antropologom hiszpańskim i rosyjskim.


Resztka gałki ocznej znaleziona w prawym oczodle powinna pozwolić na przeprowadzenie analizy DNA, aby sprecyzować o co chodzi z tą dziwną mumią.

Przypomnijmy jeszcze, że u niektórych dzikich plemion, takich jak Indianie z Ameryki Północnej, Majów, albo Aborygenów w Australii, rytualna praktyka polegała na deformowaniu czaszki (kowalnej) niektórych niemowląt, przy pomocy bandaży albo kawałków drewna użytych w okresie wzrostu.

Jeśli ta wiarygodna hipoteza zostanie potwierdzona w tym konkretnym przypadku, to w dalszym ciągu pozostaną jeszcze niewygodne kwestie, takiej jak rozmiar oczodołów. Archeologowie ciągle próbują wyjaśnić możliwość tak niezwykłej deformacji.

Komentarze do: Tajemnicza mumia z Peru wykazuje dziwną cechę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz