Szukaj

Tajemnica regeneracji członków w końcu wyjaśniona

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z uniwersytetu w Constance w Niemczech, odsłonili tajemnicę regeneracji członków. Po latach badań, niemieccy badacze w końcu odkryli jak to się dzieje, że niektóre zwierzęta mogą zregenerować amputowane członki albo uszkodzone organy.Prace poszukiwawcze z przeszłości wykazały u tych gatunków posługiwanie się szczególnym kwasem, pozwalającym ponownie odrastać niektórym częściom ciała. Aczkolwiek, nikomu jeszcze nie udało się zidentyfikować funkcjonowania tego procesu.

Aby wyjaśnić tę tajemnicę, niemieccy naukowcy postanowili przebadać największego mistrza w sztuce regeneracji: rybka danio pręgowany.

Gatunek żyjący w słodkich wodach stref tropikalnych jest w rzeczywistości w stanie odtwarzać swoje członki, a nawet mięśnie swojego serca, w następstwie uszkodzenia.

Protokół badań polegał więc na starannej obserwacji cyklu substancji nazwanej kwasem retinowym w przebiegu procesu odrastania płetwy.


Po tym, jak wykonano ablację jednej z płetw u rybki, naukowcy niemieccy stwierdzili, że rana się zamknęła dzięki namnożeniu wielu warstw tkanek. Ta warstwa niezróżnicowanych komórek, nazywana blastemą, jest bazą pozwalającą na konstrukcję nowego członka ciała.

Rezultaty badania pokazują, że danio pręgowany posługuje się specjalną sztuczką genetyczną, kontrolującą produkcję kwasu retinowego, co na celu ma produkcję blastemy. Jest to dla nas ogromny sukces. Aż do tej pory, nikt tak naprawdę nie zidentyfikował realnego zadania tego kwasu, stwierdza w The Local Gerrit Begemann, dyrektor omawianego tutaj badania.

Substancja kluczowa dla tego procesu, produkowana przez zwierzęta, a także przez człowieka – z witaminy A – jest zdolna do aktywowania genów niezbędnych do regeneracji członków.

Trzeba jeszcze jednak trochę poczekać, zanim to nowe odkrycie w ogóle będzie mogło ewoluować w kierunku potencjalnego zastosowaniu u człowieka. Problemem jest to, że człowiek po prostu nie jest w stanie regenerować tkanek. I to jest właśnie fakt, który teraz próbujemy wyjaśnić, podsumowuje Gerrit Begemann z uniwersytetu w Constance w Niemczech.

Komentarze do: Tajemnica regeneracji członków w końcu wyjaśniona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz